logo

Ankara ATO’da ‘oylar çöpe atıldı’ iddiası

Kritik oyların sayıldığı ATO’da ‘oylar çöpe atıldı’ iddiasıyla arbede çıktı

Yurtdışı oyların sayıldığı ATO Kongre Merkezi’nde, bir tarafta oy sayımı devam ederken, bir tarafta ise gruplar arasında arbede yaşandı. Çevik kuvvetin araya girmesi ile birlikte, gruplar arasındaki kavga durdu. Ancak karşılıklı bağrışmaların devam ettiği öğrenildi.

ARBEDENİN NEDENİ: ‘YAKMA’ İDDİASI

Bir sandıktan 76 oy fazla çıkınca “Rastgele seçip yakalım” denilince gerginlik yaşandığı iddia ediliyor.

İLK İDDİA CNN TÜRK MUHABİRİNDEN

CNN Türk muhabiri Yasemin Doğan: “Yumruklaşmaya varan bir arbede var. İçeriye Çevik kuvvet şu anda giriyor. Yurtdışı oyların sayıldığı ATO’da ‘oylar çöpe atıldı’ iddiasıyla olay çıktı. Basın mensupları arada kaldı.” dedi.

DEMİRTAŞ’TAN AÇIKLAMA

Konuya ilişkin Twitter hesabından kısa bir açıklama yana Demirtaş, “Yurt dışı oyların sayıldığı yerde ciddi bir sorun yok. Arkadaşlarımız görevlerinin başındadır. Paniğe gerek yok” dedi.

İKİ ŞEHİR ÖN PLANDA

Milletvekili genel seçimi için yurt dışında kullanılan oyların sayımına ATO Congresium’da başlandı. En fazla sandığın Almanya’nın Münih ve Hannover şehirlerinden geldiği görüldü

Görevliler ve basın mensupları, kongre merkezine güvenlik kontrolünden geçirilerek alındı. Sandıklar, saat 17.00’de oy verme işleminin sona ermesinin ardından açılmaya başlandı.

931 BİN 465 OY

Basın mensupları bir süre görüntü aldıktan sonra bina dışına çıkarıldı.

Yurt dışındaki 2 milyon 866 bin 979 seçmen için 54 ülke ve 112 temsilcilikte oluşturulan sandıklarda kullanılan yaklaşık 931 bin 465 oy, bin 222 sandıkta toplandı.

ATO Congresium’da ülke ülke istiflenen sandıklara bakıldığında, en fazla sandığın Almanya’nın Münih ve Hannover şehirlerinden geldiği görüldü.

7 BİN GÖREVLİ VAR

Her sandık için 5 kişinin sayım yapacağı kongre merkezinde, 7 bine yakın görevli bulunuyor.

Etiketler: » » » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ

10+5 = ?