logo


Amerikan özel kuvvetler askerleri el koyuyor!

Filipinler’de haftalardır Marawi kentinde IŞİD’i kuşatan ordu birlikleri, bir günde 13 kayıp verdi. ABD özel kuvvetler askerleriyle kenti teröristlerden kurtaracak operasyona katılıyor.

Terör örgütü IŞİD’in Adalar ülkesi Filipinler’de bir kenti işgali devam ediyor. Mayıs ayı sonunda Mindanao Adası’na saldıran teröristler, halen kentten çıkarılamadı.

Filipinler Ordusu, cuma günü Marawi kentinde gerçekleşen çatışmalarda 13 askerin öldüğünü duyurdu. Savaşın başlamasından bu yana yaşamını yitiren asker sayısı 58’e yükseldi.

Sokak savaşlarının yanında gün boyunca savaş uçakları teröristlerin bulunduğu bölgeyi bombardımana tuttu, gökyüzüne siyah dumanlar yükseldi.

Filipinler ABD’den yardım istedi

Marawi’de, IŞİD bağlantılı Maute örgütü üyelerine karşı ABD özel kuvvetler askerleri sahaya iniyor. Filipinler Genelkurmay başkanlığı, Amerikan askerlerinin teknik konularda danışmanlık yapacağını açıkladı.

Yerel medya, bir Amerikan P3 Orion gözetleme uçağının Cuma günü kentin üstünde uçtuğunu bildiriyor.

Başkent Manila’daki ABD büyükelçilik sözcüsü, yardım talebinin Filipinler hükümetinden geldiğini söyledi.

Halihazırda kentin büyük bölümü teröristlerden kurtarılmış olsa da yüzlerce militanın Marawi’de bulunduğu tahmin ediliyor. 200 bin kişinin yaşadığı kentin yüzde 90’dan fazlası tahliye edilmiş durumda.,

Siyah bayrak diktiler

Filipinler ordu birlikleri, Maute örgütü lideri Isnilon Hapilon’u yakalamak için Mayıs ayında operasyona girişti ancak Hapilon askerlerin elinden kurtuldu. Bunun üzerine, örgüt üyeleri Marawi’yi işgal etti. Kentteki teröristlerden birinin, siyah IŞİD bayrağını bir okulun çatısına dikme görüntüleri CNN tarafından ekrana getirildi.

İşgal sonrası dünyanın dikkati bir anda Güney Asya’ya kaydı. Zira, IŞİD Marawi’yi işgal ettiği gün Endonezya’nın başkenti Cakarta’da bombalı saldırılar düzenledi.

Hemen arkasından, Filipinlerin başkenti Manila’daki bir turistik tesise düzenlenen terör saldırısında ise 36 kişi öldü. Bomba ve silahların kullandığı katliamı IŞİD bir gün sonra üstlendi.

Rehinelerin başını kesen örgüt

Malezya ve Filipinler arasındaki Adalarda 1991’den beri faaliyet gösteren Ebu Seyyaf, şiddet ve rehin alma eylemleriyle biliniyor. Yakın dönemde IŞİD’e bağlılığını ilan eden örgüt, Mindanao ve Sulu’da bağımsız devlet kurmayı hedefliyor.

Örgüt, son yıllarda yabancı turistlerin başını keserek dünyayı sarsmış durumda. Rodrigo Duterte, geçen yıl Ağustos ayında 18 yaşındaki bir rehinenin öldürülmesinin ardından orduya Ebu Seyyaf’ı ‘bitirme’ emri vermişti.

Kaynak:milliyet.com.tr

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » »

Share
#

SENDE YORUM YAZ

10+6 = ?