logo


Amanda’nın intiharına yol açan Türk Kanada’ya iade edilebilir

1933223737589

Youtube video yükleyerek şantajı anlattıktan sonra intihar eden Kanadalı Amanda Todd’un, ölümüne sebep olmakla suçlanan Türk asıllı Aydın Çoban’ın, Kanada’ya iadesine karar verildi.

Kanadalı 15 yaşındaki Amanda Todd’u, 4 sene önce internetten kaydettiği cinsel içerikli görüntüleriyle tehdit ederek, genç kızın intihar etmesine yol açmakla suçlanan Türk kökenli Hollanda vatandaşı Aydın Çoban, Kanada’ya iade edilebilecek.

Amsterdam Mahkemesinde bugün yapılan duruşmada, Çoban’ın bu ülkede devam eden yargılamasının bitiminde Kanada’ya iade edilebileceği kararlaştırıldı.

İnternet yoluyla küçük yaşlardaki kızlara taciz ve şantaj yapmaktan yargılanan zanlının iade edilip edilmemesine yönelik son

kararı Hollanda Güvenlik ve Adalet Bakanlığı verecek. Kanada makamları daha önce Hollanda’ya zanlının iadesi talebinde bulunmuştu.

ŞANTAJ VE TEHDİTTEN YARGILANIYOR

Çoban, internetten tanıştığı belirtilen 15 yaşındaki Amanda Todd’un intihar etmesine neden olmanın yanı sıra çok sayıda küçük yaştaki kıza şantaj ve tehditten yargılanıyor.

İnternet kanalıyla çektiği görüntülerini kullanarak Todd’u tehdit ettiği ileri sürülen 38 yaşındaki zanlı, iki sene önce ikamet ettiği Hollanda’da tutuklanmıştı.

Genç kız 2012’de Youtube yüklediği videoda bir kişi tarafından tehdit ve şantaja maruz kaldığını belirterek intihar etmiş, olay uluslararası alanda büyük yankı uyandırmıştı.

NELER YAŞANMIŞTI?

Çoban internet üzerinden tanıştığı 15 yaşındaki Amanda’ya, kendisinin de aynı yaşta olduğunu söyledi. Web kamerası aracılığıyla genç kızın çıplak görüntülerini kaydeden Aydın Çoban, Amanda Todd’a tehdit ve şantajda bulundu.

Genç kız, Çoban’ın “çıplak görüntülerini yayma” tehdidi üzerine, Youtube üzerinden paylaştığı 10 dakikalık bir video filmi aracılığıyla yardım çağrısında bulundu. Yardım çağrısı 17,5 milyon kişi tarafından izlenen Amanda Todd, bundan 5 hafta sonra yaşamına son verdi. Kanada ve ABD polisinin ortak çalışması sonucu Aydın Çoban, Todd’u tehdit ederek ölümüne yol açtığı gerekçesiyle Hollanda’nın Oisterwijk kentinde gözaltına alındı.

1939453894406

Çoban’ın, Amanda dışında ABD ve Hollanda’da onlarca genç kızın çıplak görüntülerini kaydettiği belirlendi. Çoban’ın Hollanda’da çıplak görüntülerini kaydettiği 36 genç kıza tehdit ve şantajda bulunduğu öne sürüldü.

Etiketler:
Share


#

SEN DE YORUM YAZ

2+10 = ?