logo


Altın 2018’de Yükselir mi?

2018 Mart ayının başlarında insanlar halen güvenli liman olarak adlandırılan altına yatırım yapmaya devam ediyor. Birçok kişi tarafından merak edilen soru ise “Altın Yükselir mi?

Dünyada oluşan kaos ortamından dolayı ülkeler arası rekabetten ötürü altın piyasasında bir artış gözlemlendi. Dünya devletleri arasında yaşanan herhangi bir gerginlik sonucunda altın piyasasında bir değer kazanımı gözlemlenebiliyor. ABD’nin Suriye toprakları üzerine çıkarımları ve yaptıkları, orta doğu üzerinde bir gerginliğe yol açtı. ABD’nin özellikle İran ve Rusya ile arasında olan çekişme ve ardından Kudüs meselesi nedeniyle ticaret kısıtlamaları yönünde atılmakta olan adımlar altın piyasasında risk faktörü olarak yer alıyor. Bu tarz siyasi ve jeopolitik risklerde yaşanan artış, altın yatırımcısının yüzünü güldürmeye devam edeceği benziyor.

Altın fiyatının düşmesine yol açabilecek en büyük etkenlerden birisi olan FED’in agresif sıkı para politikası tarafında attığı adımlar gelmeye devam ediyor. Ayrıca ABD Tahvil piyasasında yaşanacak faiz oranlarında bir yükseliş halinde altını düşürebilecek en büyük olumsuz senaryolar arasında yer alıyor. Amerika hükümeti vergilerde bir indirim uygulaması halinde, önümüzdeki süreç içerisinde hali hazırda ivme kazanmış olan enflasyonu daha fazla yükseltirse, altın fiyatlarının olumsuz bir yol almasına neden olabilir. Farklı bir etken ise, siyasi ve jeopolitik risklerde yaşanabilecek azalmayla birlikte altında değer kaybı yaşanabilir. Altın fiyatlarında düşüş riski yer almasına rağmen, genel anlamda artış yönünde bazı dönemlere denk gelmemiz mümkün olacaktır.

Etiketler: »

Share
#

SEN DE YORUM YAZ

8+10 = ?