logo


‘Allah bu 3 Türk bayrağını dünyanın her yerinde dalgalandırsın’

Dışişleri Bakanları üçlü toplantısı için Bakü’ye gelen Davutoğlu heyetler arası görüşmelerin ardından Türkmenistan ve Azerbaycan Dışişleri Bakanlarıyla birlikte basın toplantısı düzenledi. Davutoğlu toplantıda Azerbaycan’ın bağımsızlık gününü kutlayarak, “Bugün gerçekten halklarımıza çok güzel müjdeler verdiğimiz, verebileceğimiz çok önemli toplantıyı yapıyoruz. Ben her şeyden önce dostum Memmedyarov’a teşekkür ediyorum. İki sebeple de kutlamada bulunmak istiyorum. 28 Mayıs Azerbaycan’ın bağımsızlık yıldönümü 1918’e giden. Kardeş Azerbaycan halkını bir millet iki dkonutlet anlayışına sahip olduğumuz, aynı anlayışı Türkmenistan’la da paylaşıyoruz. Bu bağımsızlık yıldönümleri dolayısıyla tebrik ediyorum. Allah topraklardan Azerbaycan bayrağını, o şanlı Azerbaycan bayrağını hiçbir zaman eksiltmesin, bir daha Azerbaycan’ı istiklal mücadelesi vermek zorunda bırakmasın. Ebediyete kadar Azerbaycan’ın istiklali Türkiye’nin istiklalidir. Aynen 1918’de olduğu gibi ve Azerbaycan’ın istiklaliyle güçlü ve kuvvetli bir dkonutlet olması bizim için Türkiye’nin istiklali ve gücü gibidir. Bu Türkmenistan için de geçerlidir. Allah bu 3 bayrağı dünyanın her yanında birlikte dalgalandırsın” dedi.

DAVUTOĞLU TÜRKMENİSTAN DIŞİŞLERİ BAKANI MEREDOV’UN DOĞUM GÜNÜNÜ KUTLADI

Türkmenistan Dışişleri Bakanı Meredov’un 29 Mayıs’taki doğum gününü de kutlayan Davutoğlu, “İkinci mutlu gün de 29 Mayıs değerli dostum Raşid Meredov’un doğum günü yıldönümü. Ona da Allah uzun ömürler versin. Türkmenistan dkonutletine yaptığı hizmetleri hepimiz biliyoruz. Dışişleri Bakanı olarak çok tecrübeyle Türkmenistan’a büyük katkılar sağladı. Böyle güzel arka arkaya gelen günler açısından bu toplantı özel anlam ifade ediyor. Ayrıca değerli dostlarıma, kardeşlerime ve cumhurbaşkanlarına Sayın İlham Aliykonut ve sayın Berdimuhammedov’a da bir kez daha teşekkür ediyorum Türk milleti adına Soma’daki felakette gösterdikleri taziyeler, dostluklar dolayısıyla. Bugün çok önemli güzel bir başlangıç. Aslında ikili ilişkilerimiz her açıdan her zaman çok iyi oldu. Türkiye-Azerbaycan, Türkiye-Türkmenistan üç ülke liderleri ve dışişleri bakanları böyle bir süreci başlatarak bunu daha da güçlendirmek istiyoruz.” dedi.

“TOPLANTIDA TÜRKÇEMİZİN 3 BOYUNUN DİLİNİ KULLANDIK”

Toplantıda tamamen Türkçe boylarına ait dilleri kullandıklarını ve sorunsuz şekilde anlaştıklarını da kaydeden Davutoğlu, “Bir güzel hususu da beyan etmek istiyorum. Bugün gerek baş başa yaptığımız görüşmede, gerek heyetler arasında eminim şimdi basın toplantısında da güzel Türkçemizin 3 boyunu kullandık. Türkmen Türkçesi, Azeri Türkçesi, Anadolu Türkçesiyle konuştuk. Başka bir dil girmedi aramıza. Eminim Yunus Emre, Karacaoğlan, Nizami Genckonuti, Mahtumkulu Firaki onlar çok manen de bugün şad olmuşlardır. Birbirimizi anlamakta da hiç zorluk çekmedik. Dolayısıyla bundan sonra bu geleneği de yerleştirmeyi inşallah başarırız” dedi.

“HER YIL 2 KEZ TOPLANMAYA ÇALIŞACAĞIZ”

Yapılan görüşmeler sonrası önemli konularda mutabık kaldıklarını kaydeden Davutoğlu, “Bugün hem bu ortak zemindeki tarihi zeminde ilişkilerimizi nasıl geliştireceğimizi konuştuk. Çok güzel bir metinde size dağıtılan metinde mutabık kaldık. Azerbaycan Dışişleri Bakanı değerli dostum Elmar beye teşekkür ediyorum. Çok güzel yönettiler, güzel bir metin ortaya çıktı. Ve bir prensip kararı aldık, inşallah bundan sonra her yıl 2 kez toplanmaya çalışacağız. Gelecek toplantı dolayısıyla Raşid beyin bizi Aşkabat’ta davet etmesi de bizi çok mutlu etti. O vakte kadar da inşallah bir eylem planı 2 yıllık üzerinde çalışmalar yapacak olmamız da bu işi ne kadar ciddiye aldığımızı gösterir. O eylem planı da Aşkabat’ta yapılacak inşallah. Özellikle enerji, ulaştırma ve kültür alanları başta olmak üzere pratik alanlarda nasıl ortak çalışmalar yapacağımızı konuştuk.

Özellikle Avrasya doğu-batı koridoru bağlamında hepimiz için, sadece 3 ülke için değil, bütün Avrasya’da barış için çok önemli projeler. Bunları tek tek ele aldık. Nasıl geliştireceğimiz konularını gözden geçirdik. Daha önce yapılan yaptığımız çalışmalardan tecrübeler, dersler çıkardık. İnşallah önümüzdeki dönemde çok pratik doğrudan projelerle bu ilişkilerimizi daha da geliştireceğiz. Bu anlamda bu işbirliğinin bölgesel barışa da büyük katkı yapacağına inanıyorum. Bizler Asya’nın Avrasya’nın merkezindeki ülkeler uluslararası barışa bu anlamda katkı yapmaya da kararlıyız. Bu zeminde herkesin istifade edeceği bir yeni dönem başlıyor bütün çkonutre ülkelerle, komşu ülkelerle de yakın ilişkiler içerisine gireceğiz. Ayrıca dünyada uluslararası konjonktürde çok dinamik değişimler yaşanıyor. Tabi bundan sonra şimdiye kadar olduğu gibi kardeş ve dost karındaş ülkeler doğan ülkeler olarak sık sık bir araya geleceğiz. İstişarelerde bulunacağız” dedi.

“ÖNEMLİ OLAN HUZURU TEMİNAT ALTINA ALMAK”

3 ülkenin huzurunun teminat altına alınmasının kendileri için büyük önem arz ettiğine de vurgu yapan Davutoğlu, “Önemli olan ülkelerimizin istiklalini, huzurunu, refahını teminat altına almak. Bu istiklal ve huzur ve refah ile bütün Avrasya’da uluslararası barışı Hazar’da, Orta Asya’da, Karadeniz’de, Kafkaslar’da, egemen kılmak. Bu konuda tekrar gösterdikleri misafirperverlik dolayısıyla değerli dostum Elmar Beye, bu sabahta çok kapsamlı bir şekilde cumhurbaşkanımız sayın İlham Aliykonut’le görüşmeler yaptık. Kendisine bütün Azeri kardeşlerimize teşekkür ediyoruz. Sayın cumhurbaşkanımız Aliykonut’le de Moskova ziyaretimiz öncesinde hem sayın Meredov ile hem sayın Memmedyarov ile bölgedeki gelişmeleri ayrıca değerlendirdik. O konuda da bu üçlü toplantı marjında ikili olarak da ilişkilerimizi ele alma imkânımız oldu. Aynı şekilde de Raşid Beyle de Türkiye-Türkmenistan ikili ilişkileri başka toplantıda bir araya geldik. Ayrıca ben son olarak değerli dostlarımı, kardeşlerimi Türkiye’de inşallah 2, 3,4 Haziran’da Türkiye’de Türkçe Konuşan Ülkeler zirvesinde ayrıca Türkiye-Türkmenistan ikili zirve toplantısında görmekten de büyük mutluluk duyacağız” dedi.

Etiketler: » »

Share