logo


Alışveriş merkezine Kanlı saldırı!

AVM-KCKKenya’nın başkenti Nairobi’de zenginlerin ve yabancıların tercih ettiği bir alışveriş merkezine dün öğle saatlerinde düzenlenen silahlı baskında en az 39 kişi katledildi. Saldırının sorumluluğunu El Kaide’ye yakın El Şebab üstlendi.

KENYA’nın başkenti Nairobi’de dün lüks bir alışveriş merkezine düzenlenen kanlı baskında en az 39 kişi öldürüldü, 150’den fazla yaralı var. AK-47 tipi tüfekli, maskeli 10 kadar saldırgan, Nairobi’nin merkezinde zengin Kenyalıların ve yabancıların gittiği Westgate alışveriş merkezine baskın düzenleyip alışveriş yapanlara, yemek yiyenlere, mağaza çalışanlarına rastgele ateş açtı. AP’ye konuşan görgü tanıkları ise saldırganların Müslümanların binadan ayrılmasına izin verdiğini, Müslüman olmayanlara saldırdıklarını iddia etti.

EL ŞEBAB: uyarmıştık

Saldırıya yemek yerken yakalanan Hollanda Büyükelçiliği’nde görevli Rob Vandijk, el bombalarının atıldığını, insanların çığlıklar içinde kaçıştıklarını söyledi. Saldırının sorumluluğunu üstlenen Somali’deki El Kaide bağlantılı El Şebab, “Kenya’yı birçok defa Somali’deki askerlerini çekmezse ağır bedel ödeyeceği konusunda uyarmıştık” açıklaması yaptı. Yetkililer, olayın “Planlı bir terör saldırısı” olduğunu, saatler boyunca alışveriş merkezinde süren operasyonda saldırganlardan bazılarının yakalandığını belirtti. Devlet Başkanı Uhuru Kenyatta, ölenler arasında yakınları olduğunu söyleyerek “Teröristlerin amacı ülkede korku yaratmak ama boyun eğmeyeceğiz” dedi. Yaralananlar arasında vatandaşları olduğunu bildiren ABD de, saldırıyı kınadı.

ÖLÜ TAKLİDİ YAPTI, KURTULDU

Sakin bir gün geçirmek için alışveriş merkezine gittiğini anlatan 18 yaşındaki Umar Ahmed, hayatta kalmak için ölü taklidi yaptığını söyledi. Ahmed, yaşadığı korku dolu anları şu sözlerle anlattı: “Alışveriş merkezinin en üst katındaydım. Birden dört bir yandan silah sesleri ve çığlıklar geldi. Korkuyla merdivenlere yönelmiştim ki yukarı çıkan silahlı adamları gördüm. Yere yatıp ölü taklidi yaptım. Saldırganlardan biri yaklaşıp bana baktı, neyse ki arkasını dönüp gitti. Bir süre sonra polis geldi ve bizi dışarı çıkardı.”

Devlet Başkanı Uhuru Kenyatta, ölenler arasında akrabaları olduğunu söyleyerek “Teröristlerin amacı ülkede korku yaratmak ama biz boyun eğmeyeceğiz” dedi. Ölenler arasında iki de Fransız vatandaşı var.


Share
#

SEN DE YORUM YAZ

9+9 = ?