logo


12 Eylül 2018

Ali Koç’tan ‘Camiaya Sesleniş’ programında flaş açıklamalar

Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Ali Koç, Fenerbahçe TV’de yayınlanan Camiaya Sesleniş programında merak edilenlere yanıt verdi. Konuk edilen Fenerbahçe muhabirlerinin sorularını yanıtlayan Ali Koç, zor sorulara çok konuşulacak cevaplar verdi. Ali Koç’un açıklamalarını ‘Skor’ farkıyla okuyabilirsiniz….

Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Ali Koç, Fenerbahçe futbol takımının yeniden yapılanması sürecinden, olimpik sporlardaki gelişmelere ve mali disiplinin sağlanması için yapılan çalışmalara kadar tüm konularda açıklamalarda bulundu.

FB TV’de yayınlanan “Camiaya Sesleniş” programında 13 Fenerbahçe muhabiri yer alırken Sözcü muhabirleri İrfan Yirmibeş ve Sercan Hamzaoğlu da konuklar arasında bulundu.

Fenerbahçe Futbol Takımı’nın ilk 4 haftadaki performansı, Teknik Direktör Phillip Cocu ve Sportif Direktör Damien Comolli’nin geleceği hakkında önemli açıklamalar yapan Koç, basında çıkan bazı haberlere de tepki gösterdi.

Sarı lacivertli kulübün mali durumu hakkında bilgiler veren ve tabloları izleyicilerle paylaşan Koç, çok konuşulacak açıklamalara imza attı.

İşte Ali Koç’un ikinci kez yaptığı “Camiaya Sesleniş” programındaki açıklamalarının TAMAMI;

“Tüm seyircilerimizden gecikme için özür dileriz. Bizleri izlediğiniz için şimdiden teşekkür ederiz. Fenerbahçemizi takip eden muhabirlere bizlere istedikleri soruları sorma fırsatı vermek istedik. Arkadaşlar 3-4 saat program sürsün istiyor ama yorucu olabilir. Her gün Fenerbahçe’yi takip eden, deplasmanlara giden, hayatı bizler gibi Fenerbahçe olan arkadaşlarımıza soru sorma hakkını verdik. İlerleyen tarihlerde Fenerbahçeli köşe yazarları ya da spor medyasının değişik isimlerine de yer vereceğiz. Zaman zaman birbirimize ters düşsek de bu arkadaşlarla aynı gemideyiz. Bununla beraber herhangi bir davet usulü yapmadık. Kimseyi davet etmedik. Kimler başvuruyorsa onları çağırdık. Mükerrer iş yapmamak için sorularla başlayalım. Benim de anlatacaklarım olacak”

SORU – Sercan Hamzaoğlu: Yakın bir zaman içerisinde açıklayacağınız sponsorluk anlaşması var mı?

Ali Koç: “Sponsorluk konusunda açıklayacağım birçok anlaşma var. Bizim sponsorluğa bakış açımızı anlatmak istiyorum. Sponsorluk anlaşmasında ne aldığından çok ne verebilirim üzerine kurgulamaya çalışıyoruz. İkincisi, daha az sponsorla, daha uzun ve daha büyük anlaşmalar yapmayı hedefliyor. Sayın Burhan Karaçam’ın Nesine.com anlaşmasında söylediği gibi, bizim için çok önemli anlaşmalar bunlar. Beş yıl içerisinde sponsorluk ve gelir konusunda ilk 20’ye girmeyi hedefliyoruz Avrupa’da. Bu konuda yoğun çalışmalar var. Hem müzakere ettiğimiz şirketlerle, iki tarafın da taleplerini birleştirmek zaman alıyor. Alternatiflerimiz var.”

“BÜYÜK BİR MARKA İLE UZUN VADELİ ANLAŞMA”

“Son zamanlarda Fenerbahçe Spor Kulübü’nün uzun vadeli bir sponsorluk anlaşması yok. Bir ara reklamsız çıktık. Sonra Yandex veya başka markalarla birer yıllık sözleşmeler yaptık. Bunlar sürdürülebilir değil. Kalıcı olarak baktığımızda formamızın arkasındaki sponsorumuz var. Bunun gelirleri de zaten kullanıldı. Fenerbahçe Futbol Takımı’nın formasındaki gelir getiren hiçbir sponsorluk anlaşması yoktur. Uluslararası ve ulusal markalarla enteresan geldiğimiz nokta var. Formanın önü için bazı medya mensuplarının da bahsettiği gibi uluslararası bir marka ile el sıkışmak üzereyiz demeyeyim ama müzakerelerin sonuna geldik. Buna mukabil futbolda bekleyen aşağı yukarı 10-12 milyon Euro’luk sponsorlarımız bekliyoruz. Bu büyük marka ile uzun vadeli anlaşmanın akıbetini bekliyoruz. Bu konuda acele etmiyoruz. Bu belirlendikten sonra hem şort, hem de kol geliyor”

“Basketbol dediğimiz zaman Avrupa’nın en iyi 2-3 takımından birinden bahsediyoruz. Belki de en iyisi… Bu takımın forması Euroleague boyunca 16 şehre gidecek. Aynı zamanda Türkiye Ligi var. Bu markanın uluslararası bir marka olması lazım. Doğuş Grubu’na teşekkür ediyorum ama onların ayrılışı bize büyük bir darbe vurdu. Buna rağmen şubenin geçen sezon 4-5 milyon Euro açığı var. Yönetim olarak ya cebimizden ya da başka bir yerden masrafları karşılamamız gerekiyor”

“Sponsorlar genelde çorap sponsorluğuna sıcak bakmıyor. Son 4-5 senedir yapılan anlaşmaların çok üzerinde bir anlaşma olacak göğüs anlaşması. Erkek basketbol takımımızın yıllık bütçesi 30 milyon Euro. Burada bir nebze açığımız olacak. Kombine satışları bizler için çok önemli. Hedefimiz 7 binin üzerinde. 8 bine gelirsek ne âlâ. Kadın basketbol, kadın-erkek voleybolda bütçeler daha düşük. Orada da değişik sponsorlarla anlaşmak üzereyiz. Geldiğimiz noktada bu sponsorlukların resmi şekilde açıklanmamış olması sıkıntıdan kaynaklanmıyor. Tercihlerimizi en iyi yapma arzumuzdan dolayı kaynaklanıyor.

SORU – Aygün Özipek: Geldiğiniz günden itibaren maalesef bir linç kampanyası içerisindesiniz. Seçildiniz, kısa süre sonra önce yönetimi değiştireceğiniz tarzda haberler çıktı. Daha sonra Comolli ve Cocu arasında sıkıntı olduğu iddia edildi. Geldiğiniz günden beri hakikaten linç kampanyası var. Neden sizin üzerinize yapılıyor?

Ali Koç: “Geldiğimizden beri demeyelim, son dönemde diyelim. Sonuna kadar katılıyorum. İnsanın vücudunda ne zaman uçuk çıkar? Bağışıklık sistemi zayıflayınca. Ligde kötü sonuçlar alıp, Benfica’ya karşı da elenince en zayıf anımıza rastladı. Bu zayıf anda bize saldırmak daha kolay, makbul oldu diyelim. Bu saldırılar sadece bazı medya kurumlarından gelmiyor. Biz herkese eşit mesafede olmak istiyoruz. Hatalarımız çok var. Düzelecek çok yönümüz var. Sizlerin arzu ettiği iletişim ortamını henüz yaratamadık ama bu konuda da yeniden yapılandırma içerisindeyiz. İnşallah hepimizin birbirimizden besleneceği ortamı yakalayabiliriz. Ama biz hiçbir grupla vıcık vıcık ilişkilere girmeyeceğimizi, haber yaptırmak için sempatik olmayacağımızı, buna mukabil hiçbir medya grubuna, patronlara, muhabirleri ya da editörleri şikayet etmeyeceğimize ve işine son verilmesi için baskı kurmayacağımıza dair söz veriyorum. Testiyi kıranla taşıyanı ayırt etmek istiyoruz. Bizim size, sizin de bize ihtiyacınız var. Körü körüne, demin gördüğünüz haberlerde olduğu gibi testiyi taşıyanla kıranı ayırt etme konusunda dikkat edeceğimizi bilin.”

“BURAYA GELMEK İSTEYİP GELEMEYEN TEK KİŞİ O MEDYA ORGANI MENSUBU”

“Tesislere girme yasağı, Fenerbahçe’yi takip edemezsiniz diye cezalar vermeyeceğiz, müdürlerinizle, patronlarınızla ilişkiye girmeyeceğiz. Oyuncularımızla röportaj yapma konusunda testiyi taşıyanlara daha fazla öncelik vereceğiz. O yüzden buraya tek gelmek isteyip de gelemeyen kişi o medya organının mensubu olmuştur. Sizler burada olmayı bize göre hak ediyorsunuz. Onlara göre yanlış karar vermiş olabiliriz. Zaman zaman birbirimizi üzeceğiz, kızacağız ancak sonuçta samimiyet ve iyi niyet olduğu zaman bunu biz hepimiz aynı gemideyiz mantığıyla yürütebiliriz. Üzülerek görüyorum ki bazı eski yöneticilerimiz gerek Twitter üzerinden gerek sizlerle özel olarak telefonla konuşarak söylemler içerisindeler. İnsaf diyorum. Daha 3 ay geçmedi. Yeni bir anlayış var. Başarımızı istemeyen eski sistemin içinde olan menfaat grupları, menajerler, eski yöneticilere yakın medya mensuplarıyla beraber ortam var. Mühim değil. Bunların olacağını bekliyorduk. Bazıları üzücü olmakla beraber göğüsleyebileceğimiz konular bunlar”

“KOLAY KOLAY PES ETMEYECEĞİM”

“Benim medet umduğu sadece Fenerbahçe taraftarı ve camiası. Onların sabırlarına, kalkan olma güçlerine inancım sonsuz. Onlara da buradan teşekkür ediyorum. Onları üzdüğümüz için de çok üzülüyorum. Bayrama çıkacağımız haftayı mağlubiyetle kapattığımıza çok üzülüyorum. Buraya gelirken kimsenin elinde sihirli değnek yok demiştim. Bu yolun sonu her halükarda çok güzel olacak. Bugün değilse yarın, yarın değilse öbür gün. Fenerbahçe bilhassa futbol şubesi kendi kendine yeten sürdürülebilir başarı yakalayabilecek ve ekonomik anlamda artılar sağlayabilecek bir şube olacağından şüphem yok. Beceremezsek de kongre üyeleri seçimde başkasını seçerler. Üç tane dört tane mağlubiyetten sonra inandığım yolda kolay kolay pes etmeyeceğimi bilmenizi isterim.”

SORU – Yağız Sabuncuoğlu: Yapılan transferlerin hepsi listeden mi yapıldı, yoksa öneri transferleri de oldu mu? Belirleyip de transfer yapamadığınız bir bölge oldu mu?

Ali Koç: “100 oyuncu konusu da ciddi anlamda suistimal edildi. 100 oyuncu öyle bir şey ki, biz bu kadar FFP sıkıntısı olan bir kulübün geleceği için bakıyoruz. Arzu edip alamadığımız oyuncular da oldu. Oyuncu arzu etti gelmeyi, şartlarda anlaşamadık. Ama bizim imkanlarımız bayramdan sonra arttı. Ondan önce elimiz kolumuz bağlı olmasına rağmen sadece Fernandao transferiyle Ayew ve Slimani transferlerini yaptık. Ayew’in kiralama bedeli yok. Sportif direktörümüze hakarete varan garip garip şeyler söyleniyor. Bazı köşe yazarları hırsız diyecek şekilde suçluyor. Bu son derece ayıp. 100 oyunculuk liste devam eden bir liste. Jailson ve Tolga Ciğerci listede yoktu. Fenerbahçe’de yapılan veya yapılmayan bütün transferlerin sorumlusu Cocu, Comolli, Ali Koç ve Semih Özsoy’dur.”

JAILSON VE TOLGA CİĞERCİ, JOSEF DE SOUZA TRANSFERLERİ

“Tolga Ciğerci bize son dakika fırsatı olarak geldi. Son günlerde Galatasaray’dan ayrıldı. Sakatlığı bilinen ve kronik bir sakatlık. Biz kendisine oynadığı müddetçe ücret ödeyeceğiz. Karakterli bir oyuncu. İyi oynadığında müthiş bir oyuncu. Bize kadro derinliği açısından fayda sağlayacak bir oyuncu. Kendini ispatlamak istiyor. Kendisiyle ilgili yaptığım araştırmada karakteristik özelliklerini beğendiğim bir futbolcu olarak değerlendirebilirim. İnşallah karşılıklı birbirimize faydamız olur. Jailson’a gelirsek, Josef’in satılmasıyla beraber o pozisyonun doldurulması gerekiyordu. Josef’e Fenerbahçe Kulübü Başkanı ve yönetim kurulu olarak teşekkür etmek istiyorum. İyi insan, iyi bir aile babası, her şeyini veren, forması için çarpışan, kulübün çıkarlarını düşünen birinci sınıf bir karakter. Ve en iyi oyuncularımızdan bir tanesiydi. Satmak zorunda kaldık. Jailson bir nebze 100 kişilik listemizde olmayan bir isimdi. Güney Amerika’nın Şampiyonlar Ligi turnuvasında oynayıp bize geldi. 4-5 gün araştırdık soruşturduk ve gerek Cocu, gerek Comolli sabahlara kadar uğraştı. 22 yaşında bir oyuncu bizim transfer politikamıza uyan bir oyuncu. Makul bir fiyata alındı, makul ücret alıyor. 4 milyon Euro ödedik. Son dakikaya kalmasaydı biraz daha süremiz olsaydı 2 milyon Euro’ya da bitirebilirdik. Çok üzerinde bir değer yaratacaktır. Bununla beraber sahada da göreceksiniz müthiş bir topçu. Fenerbahçe’ye 3-4 yıl iyi hizmet verecektir. Aziz Behich ile ilgilendik. Emre Akbaba konusunu biliyorsunuz. Onun dışında 10 numara için bir oyuncuya baktık, Avrupa’dan olmadı. Onun dışında isteyip de alamadığımız oyuncular oldu.”

SORU – Ali Can: Başkanlık sürecinizde neler yaşanacak, icraatlarınız neler olacak, daha doğrusu Samandıra’ya ne sıklıkla gideceksiniz? Comolli ve Cocu ile ne sıklıkla görüşüyorsunuz. Kayseri maçında soyunma odası ziyareti yaptınız. Bizimle neler paylaşmak istersiniz?

Ali Koç: “Başkanlık tarzım işin ehline işi vermek. Cocu ve Comolli ile iyi bir seçim yaptığımı düşünüyorum. Onlar Aykut hocamızın da ekibiyle beraber ve Samandıra’daki mevcut personelle işlerine başladılar. Benim görevim hangi branş olursa olsun futbolcuların başarılı olabileceği en başarılı iklimi sağlamak. Huzurlu bir ortam yaratabilmek, taraftar desteğini sağlayabilmek, üçüncüsü de futbolcuların başarılı olması için ne lazım, onların ödeme tarihlerini zamanında yapabilmek. Belki bir iki kulüple beraber birinci ligde oyuncularına borcu olmayan yegane kulüpten biriyiz. Bursaspor maçından önce de Samandıra’ya gittim. Futbolcularımıza ne kadar inandığımızı, güvendiğimizi, hatta ‘Birinci maçınıza çıkar gibi değil, şampiyonluk maçına çıkar gibi çıkıyorsunuz’ dedim. Bu camiada 1800 kişi çalışıyor sporcularla beraber. Milyonlarca taraftar, yüzlerce dernek, 9 branş, kim ne yaparsa yapsın, yönetim şapkadan tavşan çıkarsın, Obradovic 5 sene üst üste Euroleague’i kazansın, çalışanlar yaptıklarının en iyisini yapsın, futbolda başarı gelmezse bunların anlamı olmadığını futbolculara iki defa söyledim. Başarı yoksa ve ilk 4 hafta hayal kırıklığı kabul ediyorum. Bunun tek sorumlusu ben ve arkadaşlarım. Biz gerekli iklimi sağlamak kadar gerekli önlemleri de almak zorundayız. Soyunma odasına indiğim zamanda hayal kırıklığımı, taraftara yaptığımız haksızlığı, camiamızın çok çok daha iyi olabileceğini dertleşmek, bir nebze üzüntümü, kızgınlığımı ve sonuna kadar arkalarında olduğumu söylemek için indim. Bugün ilk hafta sonuçlarında yaşananlara baktığımızda sonuna kadar sorumlusu ben ve yönetimimiz. Vakti gelirse gerekirse en radikal tedbiri alacak konumdayız. Almadığımız takdirde sorumlu biz oluruz. Ben soyunma odasına inmeyeceğim demedim. Sayın Comolli ile yapılan röportajda İstanbulspor maçında soyunma odasına gelir misin dediğinde gelmeyeceğim dedim. Sizler bunu ‘soyunma odasına inmeyecek’ diye manşet attınız. Soyunma odasına da inerim, rakip takımı tebrik de ederim.”

“MECBUR KALMADIKÇA RADİKAL KARAR ALMAYIZ”

“Damien Comolli ile yolculuğa çıktık. Arkasından birkaç aday arasından Phillip Cocu’yu seçtik. Ben niye onu seçtim? Benim arzum, çok daha ileriyi hedefleyen, önü açık olan, geçmişte futbol kariyeri olan ve bunda başarı sağlamış, gençliğe önem veren, dolayısıyla altyapıda çalışmış olan ve bugüne kadar büyük bütçelere alışmamış olan ve kariyerinde yeni bir heyecan, yeni bir yolculuk arayan birini arıyordum. Cocu bu kriterlere uyan hocaların başında geliyordu. Semih bey de benimleydi. İnşallah sonuna kadar da imza töreninde dediğim gibi başkanlığım boyunca tek hoca olur. Ama bu futbol, neyin ne olacağı belli olmaz. Önemli olan Fenerbahçe’dir. Her türlü önlemi almaya hazırım. Bundan da bir şey çıkarmayın. Biz sabırlıyız, amacımızda da hedefimizde de sabırlıyız. Mecbur kalmadıkça radikal karar almayız. Kimsenin dolduruşuna gelmeyiz. Bizim çok büyük hedeflerimiz var. Büyük üzüntüler yaşayacağımızı bilerek bu yola çıktık. Damien ile Cocu bazı yerlerin yazdığının aksine son derece iyi bir kimya içerisinde çalışıyorlar.”

DEVAMI İÇİN TIKLAYIN

Etiketler:

Share
#

SEN DE YORUM YAZ

6+2 = ?