logo


AKP’nin ‘karakutusu’ konuştu!

secimHalen AKP Genel Merkezi’nde görev yapan şahıs 30 Mart seçimlerine ilişkin çarpıcı iddialarda bulundu.

30 Mart yerel seçimlerine ilişkin ‘usulsüzlük’ iddialarına bir yenisi daha eklendi.

AKP içinden bir isim, seçimlerde nasıl bir strateji izlendiğini ve ne tür hileler yapıldığına ilişkin Taraf gazetesine çarpıcı iddialarda bulundu.

Yapılanlardan vicdani olarak rahatsızlık duyduğunu ifade eden Seçim Koordinasyonu eski çalışanı, Seçim Koordinasyon Merkezi’nde (SKM) yürüttükleri “seçim sonuçlarını iktidar partisi lehine etkileme çalışmasını” madde madde detaylandırdı.
Can güvenliği nedeniyle ismini vermek istemediğini öne süren AKP Seçim Bürosu’nda görevli personel, 2011 yılında AKP Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu’nun ekibine katıldığını, Soylu ile bazı sıkıntılar yaşadığını ve parti yönetimi tarafından bu sıkıntılar üzerine başka bir birime alındığını iddia etti.

Halen AKP Genel Merkezi’nde görev yaptığı vurgulanan şahıs AKP’de çalışan birçok personelin vicdanen rahatsız olduğunu 30 Mart yerel seçimleriyle ilgili açılacak bir soruşturmada, birçok kişinin ifade verebileceğini öne sürdü.
Taraf’tan Hüseyin Özay’a konuşan şahsın iddiaları ise şöyle:

“ANKETLERLE TOPLUM HAZIRLANIYOR”
“Bir yol haritamız vardı. Buna göre her şey seçimlerden aylar öncesinden planlandı. Hedef her ne şart olursa olsun, 30 Mart seçimlerini kazanmaktı. Bu, parti adına bir ‘ölüm kalım mücadelesi’ olarak görülüyordu. Öncelikle anlaşmalı şirketlerle AKP’nin oyları anketlerde her zaman çok yüksek gösteriliyor. Böylece toplum hazırlanıyor. Tüm AKP yöneticileri bu verileri kullanıyor. Biz zaten bu oranda bir oy bekliyorduk, öyle de oldu demek için bu açıklamalar yapılıyor.”

SANDIK BAŞKANLARI FİŞLENDİ
“Sandık başkanlarının hangi zihniyette olduğu, bağlantıları, hatta zaafları önceden tespit edilmeye çalışıldı. Her bir sandıkla ilgili ayrı çalışma yürütüldü. Neredeyse bütün sandık başkanları fişlendi. Bir biçimde etki edilebilecek herkes teker teker tespit edildi ve gereken yapıldı. Hatta muhalefetten gelen temsilcilerle de irtibat kurulması için çaba harcandı. İlçe Seçim Kurulu Başkanlıklarına AKP’ye yakın ya da bir şekilde bağlantı kurulabilecek isimlerin atanması sağlandı. Buralardaki birleştirilme işlemi esnasında yapılacak ‘hatalara’ kimsenin ses çıkarmaması amaçlandı.

“HATALAR BİLİNÇLİ YAPILDI”
Seçim sonuçlarının açıklanmasının ardından, bazı oy sonuçlarının hatalı yazıldığı tespit edilmişti. Bunların büyük kısmı bilinçli olarak yapıldı. İlçeden merkeze seçim sonuçları gönderilirken ‘hata’ yapılıp, AKP dışında önde giden partinin oyları eksik gösterildi. Mesela sandıkta CHP’nin oyu 320 ise 32 yazıldı. Sandık görevlilerinden buna itiraz eden olursa ‘pardon hata sonucu yazmışız’ denildi. Her sandık başkanı SKM ile irtibatlandırılarak zimmetlendi. Bazı yerlerde sandık başkanları ve bina sorumlularının telefonlarına bolca kontör yüklenerek, SKM ile anlık irtibat kurabilmeleri sağlandı.

“MÜSAİT BİLGİSİ VERİLDİ”
“AKP’nin seçimi büyük farkla kazandığı söylentileri yayılarak sandık başlarında morallerin bozulması ve diğer partilerin görevlilerinin sandıkları terk etmesi sağlandı. Terk etmemekte direnenlerin olduğu yerlerde hiç yoktan sebeplerle kavga gürültü çıkartılıp, insanlar sandıklardan uzaklaştırılmaya çalışıldı. Pek çok yerde bundan sonuç alındı. Müsait hale getirilen sandıklar için bina sorumlusu SKM’deki irtibatta olduğu görevliyi arayarak ortamın ‘müsait’ olduğu bilgisini verdi. SKM yetkilisi de o bölgede görevli diğer kişilere haber verdi. Ve sonuçlar için uygun operasyonlar yapıldı. Bazı yerlerde de elektrikler kesildi.

HAYALİ SEÇMENLER OY KULLANDI
Hayali seçmenlere oy kullandırıldı. Bir AKP’linin evine veya işyerine onlarca farklı seçmenin ismi yazıldı. Çok önemli miktarda mükerrer oy kullanıldı. Bazen yanlışlıkla AKP seçmeni olmayan kişilerin evlerine de farklı isimler yazıldığı oldu. Bunlardan dikkatli olanlar veryansın etti ama seçimin gürültüsü içinde bu sesler hiç duyulmadı. Bu konuda öyle ileri gidildi ki Büyükşehir Belediyesi ilçelere hayali konutlar ekledi ve hayali adresler üretildi. Hayali mahalle, hayali cadde, hayali sokak, ev ve gecekondular adres olarak gösterildi.”

Etiketler: » » » » » » » » »

Share
#

SEN DE YORUM YAZ

1+7 = ?