logo


AKP’li bakandan skandal talimat

Ayşenur İslam

AKP Hükümeti’nin, seçimlerden önce bir çok usulsüzlük dosyasını askıya aldığı belirlendi.

Askıya alınan dosyaların özellikle haksız ödemelerden kaynaklanması dikkat çekti.

Türkiye, erken seçimi tartışırken 7 Haziran seçimleriyle ilgili ilginç ayrıntılar ortaya çıkmaya devam ediyor. Muhalefet partilerinin, 17-25 aralık dosyaları nedeniyle ağır eleştiriler yönelttiği AKP Hükümeti’nin, seçimlerden önce bir çok usulsüzlük dosyasını da askıya aldığı belirlendi. Özellikle askıya alınan dosyaların haksız ödemelerden kaynaklanması dikkat çekti. Askıya alınan usulsüzlük dosyalarının hikayesi şöyle:

“ÖLENLERİN MAAŞINI ALMIŞLAR”

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, “evde bakım, yaşlı ve engelli maaşları” ile ilgili 81 ilde denetim yaptı. Yapılan denetimler sonucunda binlerce vatandaşın, karşılığında ücret aldığı yaşlı veya özürlü vatandaşlar hayatını kaybettiği halde, maaşları almaya devam ettiğini tespit etti. Ve konudaki çalışmaların büyük kısmı il düzeyinde yürütüldüğü için, usulsüz maaş aldığı tespit edilen kişi sayısı tam olarak netleştirilemedi. Ancak sayının on binlerle ifade edildiği kaydedildi. Ve bakanlık, yersiz olarak devletten maaş alan vatandaşların maaşlarının kesilmesini ve geriye dönükde usulsüz alınan maaşlarının tahsil edilmesini istedi. Bu konudaki dosyalar işleme konulması için deftertarlıklara gönderildi.

TEŞKİLATTAN BASKI GELDİ

Deftardarların dosyaları işleme koyması ile birlikte bakanlığın telefonları adeta susmaz oldu. AKP teşkilatlarından yüzlerce kişi, usulsüz maaş alanlarla ilgili işlemlerin acil olarak durdurulmasını istedi. Ve bu durumun devam etmesi halinde AKP’nin 7 Haziran seçimlerinde büyük oy kaybedeceği de öne sürüldü.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam da, gelen baskılar üzerine acil olarak işlemlerin durdurulması için il valiliklerine yazı gönderdi. Nisan ayı içinde gönderilen yazıda, icra işlemlerin biran önce durudurulması dosyaların da iade edilmesi istendi. Bakanın talimat yazısında, “Bu yardım parasını mükerrer alan, özürlü kişi ölmesine rağmen almaya devam eden, özür derecesi yeterli olmadan yardım alan kişilere şimdilik dokunmayın, paranın iadesini istemeyin, takibat yapmayın” ifadelerine yer verildi. Bu yazı üzerine 81 ildeki usulsüz maaş alanlarla ilgili olarak yapılan soruşturmalar incelemeler ve paranın geri alınmasına yönelik işlemler askıya alındı. Erken seçim tartışmaları nedeniyle bakanlık, alacaklarını şimdi de tahsil edemiyor. Binlerce dosyanın ise zaman aşımına uğramasından endişe ediliyor.

Etiketler:

Share
#

SEN DE YORUM YAZ

7+3 = ?