logo


AKP için bomba seçim kehaneti!

mehmet tezkanMilliyet gazetesi yazarı Mehmet Tezkan AKP’nin 2015 seçimlerinde çıkaracağı vekil sayısı üzerinden sonrasında neler olabileceğini yazdı.

Milliyet gazetesi yazarı Mehmet Tezkan, 2015 genel seçiminde “AK Parti kaç milletvekili çıkarırsa ne olur?” sorusuna yanıt verdi.

AK Parti’nin 367 üstü milletvekili çıkarmasının Saray için çok iyi olacağını vurgulayan Mehmet Tezkan, “276’nın bir gıdım üstü.. Bıçak sırtı iktidar sayısı.. Bu durum da Cumhurbaşkanı’nın işine gelir.. Partiyi küçülten Davutoğlu çaresiz Beştepe’ye teslim olur.. AKP milletvekilleri radarlarını Beştepe’ye çevirir.. ‘Erdoğansız iktidar zormuş’ düşüncesi inanca dönüşür” iddiasında bulundu.

Mehmet Tezkan AK Parti’nin 276 milletvekili sayısının altına düşerse olabilecekleri şöyle dile getirdi: “276’nın altına düşerse.. O zaman bambaşka bir Türkiye olur.. AKP bir başka partiyle koalisyon kurup iktidarda kalsa bile Cumhurbaşkanı her istediğini yaptıramaz..”

Mehmet Tezkan’ın “400 OLMAZSA 330.. 330 OLMAZSA!..” başlıklı bugünkü yazısı şöyle:

İKİNCİ SEÇENEK REFERANDUM

Cumhurbaşkanı çıtayı aşağıya çekti..

400 milletvekili istiyordu (Not: Hangi partiye istediğini söylemiyor, arif olan anlar taktiği izliyor), Slovakya gezisinde ikinci seçeneği gündeme getirdi..

Halka gitmek.. Yani referandum.. Yani 330 milletvekili.. Meclis Başkanı’nı da düşünürsek aslında 331 gerekiyor.. O da olmazsa!.. Başkanlık hayal olur..

Peki ülke nasıl yönetilir? Zurnanın zırt diyeceği yer burası..

İktidar partisi kaç milletvekili çıkarırsa ne olur?

Bakalım..

– 367’nin üstü Beştepe için ballı börek olur..

– 330’un üstü yeni bir meydan muharebesine işaret eder.. Yani referanduma.. Beştepe’nin işine gelir. Cumhurbaşkanı halkı ikna edeceğini düşünür..

– 330’un biraz altı.. Yine anayasa değişikliğini zorlama imkânı var.. Üç beş, bilemedin yedi sekiz milletvekilinin ‘başkanlık’ için iknasına çalışılır..

– 300 dolayında milletvekili çıkarırsa.. 300’ün biraz altı, 300 ün biraz üstü. Yani Anayasa değişikliğinin imkânsız hale gelmesi.. Başkanlık talebinin rafa kalkması hali.. Durum biraz karışır.. Başbakan, Cumhurbaşkanı’nın her talebine evet demeyebilir.. Yani Cumhurbaş-kanı’na fiilen yarı başkanlık yaptırmayabilir.. Çünkü partisini sağlam kayaya bağlayıp iktidarda tutarak rüştünü ispatlamıştır..

– 276’nın bir gıdım üstü.. Bıçak sırtı iktidar sayısı.. Bu durum da Cumhurbaşkanı’nın işine gelir.. Partiyi küçülten Davutoğlu çaresiz Beştepe’ye teslim olur.. AKP milletvekilleri radarlarını Beştepe’ye çevirir..

‘Erdoğansız iktidar zormuş’ düşüncesi inanca dönüşür.. Cumhurbaşkanı ülkeyi yarı başkan gibi yönetir.. 2019’a kadar ipleri bırakmaz..

– 276’nın altına düşerse.. O zaman bambaşka bir Türkiye olur.. AKP bir başka partiyle koalisyon kurup iktidarda kalsa bile Cumhurbaşkanı her istediğini yaptıramaz.. Eli ayağı bağlanır.. Başkan gibi davranamaz.. Beştepe’den bakanlara veya bürokratlara emir yağdıramaz..

276’NIN ALTI… Demem şu.. İktidar partisinin 367 ve 330’un üzerinde oy alması Cumhurbaşkanı’nın ekmeğine yağ sürer ama 276’nın az üstü de işine gelir..

278-280 gibi.. Birinde resmen başkan, yarı başkan olur.. Ötekinde fiilen..

276’nın altını konuşmayalım bile..

Etiketler: » » » »

Share
#

SEN DE YORUM YAZ

1+3 = ?