logo


Akiller anlaşamadı!

akiller-toplantisi

Eksik toplanan Akiller Heyeti’nde 3 yandaş isim barış çağrısına imza atmadı.

Kadir İnanır’ın çağrısıyla toplanan ‘Akiller’ arış çağrısında birlik sağlayamadı. Akillerin toplantısında “derhal silahlar susmalı” çağrısı yapıldı. Metnin altına 20 akil insan imza attı. Can Paker, Hilal Kaplan ve Yıldıray Oğur imzalamadı.

Akiller heyetinin barış çağrısıyla sonuçlanan toplantısı basına “akiller heyetinde yer alan bir grup insanın inisiyatifi” olarak duyuruldu. Toplantının yeri ve saati basından gizlendi. Ancak Arnavutköy’deki Sur balık lokantasında yapılan toplantı başlamadan gazeteciler lokantanın önündeki yerini aldı. 2 saat süren toplantının ardından kamuoyuna yapılan açıklamada kapıya gelen savaşı durdurmak için “derhal silahlar susmalı” çağrısı yapıldı.

Akiller grubunun yaptığı toplantı için özel olarak seçilen 28 kişiye katılım çağrısı yapılmıştı. Bunların arasında AKP’den aday olan ya da milletvekili seçilen isimler yoktu. Abdurrahman Dilipak gibi isimlere de çağrı yapılmadı. Akan kanın durması, yeniden çözüm sürecine dönülmesi noktasında elini taşın altına koyabilecek çekirdek bir kadro oluşturulmak istendi. Toplantıya 10 kişi katıldı. Metnin altında ise 20 Akil İnsan’ın imzası vardı. Öğrendiğimize göre, toplantıya katılamayan akillere telefon açılarak kamuoyuna açıklanacak metin okundu ve imzalayıp imzalamayacakları soruldu. 10 Akil’den olumlu yanıt alındı. Onların isimleri de metnin altına yazıldı. 8 isim ise açıklamayı “HDP çizgisinde” bulduğu için imzalamak istemedi. “HDP hatalı. PKK silah bırakmalı” diyerek doğrudan Erdoğan ve AKP hükümetinin sözleriyle metne karşı çıktılar. İşte o 8 kişiden 3’ü Can Paker, Hilal Kaplan ve Yıldıray Oğur imzalamadı.

Kaynak:Sözcü

Etiketler: » » » » »

Share
#

SEN DE YORUM YAZ

8+1 = ?