logo


Akdeniz mutfağının yeşil yıldızı: Fesleğen

fesleğen1Hem baharat hem çay olarak kullanılan fesleğen bitkisi mide bulantısına, strese iyi geliyor, iştah açıyor, baş ağrısını azaltıyor, mide gazlarını ve şişkinliği gideriyor.

Başkalarını bilemem ama fesleğen dendiğinde ilk aklıma gelen mutfak penceresinin önü ya da balkon olur. Sonra da minik yapraklarının üzerinde elimi gezdirip kokladığım, yazları makasla kesip domates salatasına koyduğumuz ve en önemlisi de sinekleri kaçıran ünlü kokusu gelir.

Çocukluğumun fesleğeni sonra karşımıza İtalyanların ünlü pesto sosu olarak çıktı. Nane, maydanoz ve dereotu kadar olmasa da büyümüş yaprakları ve renkleriyle kah reyhan, kah fesleğen adıyla manavlarda daha çok yer almaya başladı. Anadolu seyahatlerimde de bir çok yemeğin içine çorbanın üzerine kuru reyhan koyduklarını, çay gibi demleyip içtiklerini gördüm.

fesleğen2

Sonra yavaş yavaş yararlarını keşfettim. Yemeklere, salatalara lezzet ve aroma katmasının yanı sıra çay olarak içildiğinde mide bulantısına, strese iyi geliyor, iştah açıyor, baş ağrısını azaltıyor, mide gazlarını ve şişkinliği gideriyor. Aşırı tüketilmediği sürece herhangi bir riski yok. Ancak yaprakların taşıdığı uçucu yağ içinde yüksek oranda östrojenik etkili estragol bulunduğu için hamilelik süresince kullanılması tavsiye edilmiyor.
Bilimsel ayrıntılara gelince; lamiacea (ballıbabagiller) ailesinden gelen, Latince adıyla ‘ocimun basilicum’, İngilizcesi ‘basil’ olan fesleğenin bileşiminde yüzde 0.5 uçucu yağ, yüzde 85 estragol, linalool, kafeik asit türevleri ve flavonoitler var.

Etiketler: » » » » » »

Share
#

SEN DE YORUM YAZ

8+3 = ?