logo


AK Parti Grup Başkanvekili’nden CHP’ye “Suriye” eleştirisi

haberakpbaşakanvekiliAK Parti Grup Başkanvekili Mahir Ünal, CHP’nin Türkiye’nin Suriye politikalarını eleştirmesine yönelik, “Ne zaman ki, Türkiye devlet olmanın gereği olarak bu sürece müdahil olduysa siz bu durumdan rahatsız oldunuz” dedi.

CHP grubunun AK Parti iktidarı ile ilgili araştırma önergesinin görüşmelerinin yapıldığı TBMM Genel Kurulu’nda söz alarak kürsüye çıkan AK Parti Grup Başkanvekili Mahir Ünal, Suriye politikaları nedeniyle eleştirilerde bulunan CHP’lilere cevap verdi. Ahmet Necdet Sezer’in 2002 yılında baba Esed’in cenaze törenine katılmasından sonra Türkiye ile Suriye arasında stratejik bir yakınlaşma olduğunu hatırlatan Mahir Ünal, “Biz kendi sözlerimizle tarihi değiştiremeyiz ve hiç kimse bu milletin hafızası ile alay etmeye kalkışmasın. Tarih ne olduğunu ne bittiğini çok iyi kayıt altına almıştır. Evet biz Suriye ile yakınlaştık, 2002’de hatırlarsanız Ahmet Necdet Sezen baba Esat’ın cenazesine katıldı, ondan sonra da Türkiye Cumhuriyeti Devleti stratejik olarak Suriye ile yakınlaşma politikasına başladı. Biz iktidara geldikten sonra biz Esed ile görüştük ama Esed, ‘yapısal reform yapmak istiyorum, ben bir azınlığın çoğunluğu yönetmesinin sürdürülebilir olmadığını biliyorum, bu konuda bize yardım edin’ dedi, bizde yakınlaştık. Ne zaman ki, kendi halkına kurşun atmaya başladı, kendi halkını katletmeye başladığında biz eli kanlı yönetimle bir arada olamayız dedik. 6 ay boyunca kişisel ilişkimizi sürdürdük, Esed ile görüştük. Ondan sonraki süreçte meseleyi Arap ligine taşıdık, BM Güvenlik kuruluna taşıdık” diye konuştu.

Diplomatik olarak Suriye’de dökülen kanı engellemek için üzerlerine düşen görevi yaptıklarını söyleyen Ünal, “Biz üzerimize düşen her şeyi yaptık, tarih buna şahittir. İran 15 bin devrim muhafızı ile operasyon yaparken siz İran’a bir şey demezsiniz, İsrail operasyon yaparken, Rusya operasyon yaparken bir şey demezsiniz. Siz bugüne kadar oradaki hiçbir katliama sesinizi çıkarmadınız. Ne zaman ki Türkiye, MİT, devlet olmanın gereği olarak bu sürece müdahil olduysa siz bu durumdan rahatsız oldunuz. Siz Türkiye’yi uluslararası alanda ne hale düşürmek istiyorsunuz bunu her seferinde itiraf ediyorsunuz. Bu millet bunu unutmayacaktır” şeklinde konuştu.

Etiketler:

Share