logo


Ağrı başkanını seçti!

2107352403673Ağrı’da yenilenen belediye başkanlığı seçiminin galibi resmi olmayan sonuçlara göre BDP’nin adayı Sırrı Sakık oldu.

Ağrı’da 30 Mart’ta da Ak Parti ile BDP arasında büyük çekişmeye sahne olan, itirazlar nedeniyle Yüksek Seçim Kurulu tarafından iptal edilmesi nedeniyle bugün yenilenen belediye başkanlığı seçimini BDP kazandı. BDP’li Sırrı Sakık, AK Parti adayı Hasan Arslan’a yaklaşık 5 bin oy fark yaptıklarını açıkladıktan sonra BDP’liler kutlamalara başladı.

30 Mart’ta yapılan seçimleri BDP’li Sırrı Sakık 10 oyla farkla kazanmıştı. AK Parti’nin itirazı üzerine il seçim kurulu, seçimlerin yenilenmesini kararlaştırmıştı. Ak Parti’nin büyük önem verdiği Ağrı seçimleri 30 Mart’ta olduğu gibi yine BDP ile Ak Parti arasında geçti. Sandıkların açılıp partilerin resmi olmayan sonuçları almasından sonra CNN Türk’ün canlı yayınına Ağrı’dan katılan Sırrı Sakık, yaklaşık 5 bin oyla seçimi önde götürdüklerini açıkladı. Sandıkların büyük bir bölümünün sayıldığını belirten Sırrı Sakık, son 30 sandık kaldığını, aradaki farkın kapatılamayacağını söyledi.

Ağrı Belediye Başkanı seçilen Sırrı Sakık’ın bu açıklamasından sonra BDP’liler seçim irtibat bürosu önünde halay çekerek sonuçları kutlamaya başladı. Haberin duyulması üzerine Doğubayazıt İlçesi’nde toplanan 400 BDP’li davul- zurna eşliğinde halaylı kutlama yaptı. Havai fişek gösterisinden sonra, gruptan bazıları da polise taş attı.

SANDIKLAR SPOR SALONUNDA TOPLANDI

Ağrı’da belediye başkanlığı, belediye meclisi üyeliği ve il genel meclisi üyeliği için seçmenler bu sabah saat 07.00’den itibaren sandık başına gitti. Katılım oranının yüksek olduğu seçimde oy verme işlemi saat 16.00’da tamamlandı ve sayıma geçildi.

Okullardaki sandıklarda sayım yapıldıktan sonra oluşturulan tutanaklar ve oy torbaları, İlçe Seçim Kurulu kararı ile kent merkezindeki 14 Nisan Spor Salonuna götürüldü. Sandık kurulu başkanları torbaları spor salonunda ortasındaki seçim kurulu görevlilerine teslim eti. Sonuçları gösteren listeler burada toplanarak adayların aldıkları oylar belirlendi.

ADAYLARIN OY KULLANDIĞI SANDIKLAR

Seçimi kazanan Sırrı Sakık’ın oy kullandığı Şeref Saraçoğlu İlkokulu’ndaki 1133 numaralı sandıkta Ak Parti’ye 119, BDP’ye 76 oy çıktı.

Ak Partinin Belediye Başkan adayı Hasan Arslan ise Şehit Hikmet Koman İlkokulundaki 1091 Nolu

sandıkta oyunu kullandı. Arslan okula eşi Nurgül ve kızı Tuba ile birlikte geldi. İlk olarak Hasan Arslan, daha sonra eşi ve kızı oy kullandı.

AĞRI’DA BDP 2 BİN 851 FARK ATTI

İl Seçim Kurulu Başkanı Hamdi Vural, belediye başkanlık seçimlerınde BDP’nin 23 460, AK partinin ise 20 609 oy aldığını açıkladı. Rakibine 2 bin 851 oy fark atarak Ağrı Belediye Başkanı seçilen Sırrı Sakık, Dört yol kavşağında davul- zurna eşliğinde halay çekerek kutlama yapanlara teşekkür etti. Öcalan’ın selamlarını ve teşekkürlerini de ileten Sakık, taşkınlık yapılmamasını ve sessizce dağılmaları konusunda partililere uyarıda bulundu.

AĞRI BDP BELEDİYE BAŞKAN ADAYI SAKIK: FARK 5 BİNİN ÜZERİNDE, KAPANMA ŞANSI YOK

Ağrı BDP Belediye Başkan Adayı Sırrı Sakık, oy farkının 5 bin üzerinde olduğunu söyledi. Bütün sandık sonuçlarına henüz ulaşmış değiliz diyen Sakık, “Bizim elimizdeki verilere göre, bir 30 sandık var. Ama şu andaki fark 5 binin üzerinde. Diğer sandıklarla da kapanma şansı yok. Zaten halkımız 30 Mart’ta iradesini göstermişti” dedi.

Bugün burada kazanan barış olmuştur diyen Sakık, “Birileri üzülüyorsa onlar barış karşıtlarıdır. Barış aktörleri süreci kazasız belasız bir şekilde ete kemiğe büründürmüştür. Bu kentin yaralarını sarmak üzere buraya geldik. barış sürecini önemsiyoruz biz bugünkü sonuç da barışın bir zaferidir. Zafer Ağrı halkının zaferi barışın zaferidir. Biz sadece bize oy verenlerin başkanı olmayacağız, bu topraklarda barışı büyüteceğiz zafer sarhoşluğuyla değerlendirmiyoruz. Ama bugün Ağrı’da önemli bir mesaj vardı. Merkezi hükümete biz demokratik siyaseti çok önemsiyoruz” diye konuştu.

BDP AĞRI’DA SEÇİMİ KAZANDI, HAKKARİ’DE KUTLAMA YAPILDI

Barış ve Demokrasi Partisi’nin (BDP) Ağrı ve Bitlis’in Güroymak İlçesinde seçimleri kazanması, Hakkari’de de halaylarla kutlandı.

Seçim sonuçlarının resmi omayan sonuçlara göre açıklanmasının ardından Hakkari kent merkezindeki Bulvar Caddesi üzerinde toplanan yüzlerce kişi, önce davul zurna eşliğinde, ardından da çalınan Kürtçe şarkılarla halaylar çekilerek kutlama yaptı. Havai fişeklerin de atıldığı kutlamalar, gecenin geç saatlerine kadar devam etti.

SIRRI SAKIK: BARIŞI BÜYÜTECEĞİZ

Seçimi kazandığı açıklana Sırrı Sakık yaptığı ilk açıklamada şunları söyledi:
A’dan Z’YE Barış istiyoruz. Burada kaybeden barış karşıtları olmuştur. Ağrı halkı, “Barış sürecini çok önemsiyoruz ve BDP’yi destekliyoruz” dediler.
Kimse bu sonuçlardan bir yenilgi çıkarmasın. Bu kenti yönetirken Ağrı halkıyla birlikte barışı da büyüteceğiz. Zafer sarhoşluğu ile değerlendirmiyoruz. Ülkemiz kırılgan bir süreçten geçiyor. Bugün Ağrı’dan önemli bir mesaj gitti merkezi hükümete. Artık barışı sağlayın deniyor.
Bu sonuçları hem merkezi idare hem de Kürt halkının iyi okuması gerekiyor. Bu süreçte emeği olup kenti kanatmayan herkese binlerce kez teşekkür ediyorum.

BDP’li Sırrı Sakık, Ak Parti adayı Hasan Arslan’a yaklaşık 5 bin oy fark yaptıklarını açıkladıktan sonra BDP’liler kutlamalara başladı.

Etiketler: » » » »

Share