logo


Abdullah Gül’den önemli açıklamalar

Abdullah Gül’den önemli açıklamalar

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, canlı yayında kurulamayan koalisyondan AKP kongresine, Suriye politikasından aktif siyasete kadar bir çok soruyu yanıtladı.

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, NTV canlı yayınında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Oğuz Haksever’in moderatörlüğündeki programda gazeteciler; Ali Bayramoğlu ve Murat Yetkin’in yanı sıra AKP kurucularından Ayşe Böhürler de gazeteci kimliği ile bulundu. Programın başında Böhürler’in “Erdoğan karşıtı” agresif soruları dikkat çekti.

11. Cumhurbaşkanı Gül’ün bir çok konuda AKP’yi ve hükümeti üstü kapalı eleştirmesi gözlerden kaçmadı. Abdullah Gül, AKP eleştirilerine Davutoğlu hükümetinin Suriye politikası ile başladı. Suriye’de çözümün siyasi olması gerektiğini belirten Gül, dış politikaya çok zaman harcadığını sözlerine ekledi.

Abdullah Gül, toplumdaki kutuplaşmaya değinerek, “bu kutuplaşma gazetelere, yazarlara, çizerlere herkese dağılıyor. Gazeteler gazetelikten çıkıp PR organı haline geliyor” dedi. Gül, operasyon sonucu gözaltına alınıp serbest bırakılan Memduh Boydak ile ilgili de bir açıklama yaptı. Abdullah Gül Boydak operasyonu için “Kayseri’de verginin yarısını onlar öder. Titiz davranmak lazım” dedi.

İşte Gül’ün açıklamalarından satırbaşları:

Son 1 yılınız nasıl geçti?

Uzun bir siyasi hayatımız oldu. Siyasi hayatım Meclis’e girmemle başlamaz. Hayatımın neredeyse tamamı bu işlerle geçen bir insanım. Her şeyi kapattım ve dünya meseleleriyle uğraşmıyorum demem mümkün değil. Bir sene aktif bir şekilde kamuoyu önünde olmadım ama tüm ilgimi devam ettirdim. Bazen içeride bazen dışarıda oldu.

KOALİSYON SÜRECİ

Doğrusu güçlü bir hükümetin kurulmasını çok faydalı görmüştüm. İki büyük partinin bir araya gelmesi çok önemliydi. Bakanlar eğer çok partizan olursa koalisyon hükümetleri yürümez. Riyakkat sahibi insanlardan seçilseydi çok faydalı olurdu. Güzel hizmetler yapılabilirdi. Polemik konusu olan konular polemik olmaktan çıkardı. Tabi işin içini bilmiyorum. Neticede geride kalmış oldu.

TERÖR SORUNU

Terör ile ilgili ifade edeyim. Şu an Türkiye’de terörle ilgili hiçbir haklı gerekçe gösterilemez. Şiddetle terörün karşısında durmalı ve reddetmeliyiz. Üzülerek görüyorum. ‘Az gittik dere tepe düz gittik’ diye bir söz vardır. Bir de bakmışız ki ‘arpa boyu yol gittik’ derler. Üzüntüyle karşılıyorum. Bugün buna bir gerekçe yok. Terör örgütünün, PKK’nın, ne yaptığının farkında mı değil mi, kim tarafından kullanılıyor, bunlar sorgulanmalı. Sadece Türk aileleri ağlamıyor, Kürt aileleri de ağlıyor. Görüyorsunuz cenazelerde. Bu asla kabul edilemez. Buna herkesin taviz vermeden karşı durması gerekiyor. Devletin silahı daha güçlü olur. Terörle mücadele eninde sonunda kazanılır ama burada dikkat edilmesi gereken bir şey: Halk. Şunu açıklıkla söylemeliyim ki vatandaşlarımız içerisinde Kürt vatandaşlarımızı devlete ve millete bağlılığını zayıflatmamalıyız. Eğer Kürt vatandaşlarımızı rencide edecek herhangi bir şekilde aidiyetini zayıflatacak bir şey olursa esas tehlikeli orada görürüm. Bütün siyasi partilerin bölgede aktif olmasını, aktif liderler çıkarmalarını görmek isteriz. Silahlı adamla sonuna kadar mücadele edilir. Devletin bir hukuk yüzü vardır. Terörle mücadele etmek en haklı görevdir. Halkı Türkiye’de hiçbir şekilde uzaklaştırmamalıyız. Bütün vatandaşlarımızın devlete bağlılığını güçlendirmeliyiz. O zaman terörü izole ederiz.

TÜRKİYE NASIL YÖNETİLİYOR?

Bütün siyasi ve devlet hayatımdaki tecrübemle içerideki ve dışarıdaki temaslarım çerçevesi durumunda baktığımda bu stres halinin devam etmesi Türkiye’ye çok maliyetli olur. Kısa süreli gerginlikler olabilir ama birkaç sene olamaz. Bundan Türkiye’yi bir an önce çıkarmak gerekir. Bu kutuplaşma gazetelere, yazarlara, çizerlere herkese dağılıyor. Gazeteler gazetelikten çıkıp PR organı haline geliyor. Türkiye’nin böyle olmaması gerekiyor. Türkiye’nin kendini konsolide etmesi gerekiyor. Bunun böyle devam etmemesi gerekiyor. Ülkeyi yönetenler bunu yapacaktır ve yapılabilir. 2000′li yıllarda tarihin en büyük krizlerini geçirdi Türkiye. O zaman da büyük kutuplaşmalar vardı. Ama ondan sonra doğru bir söylem ve politikalar ile bütün o problemlerden çıktı ve parlak bir 10 seneyi yaşadı Türkiye.

“TÜRKİYE’Yİ YÖNETENLERİN BUNUN FARKINDA OLMASI LAZIM”

İçeride muhakkak buna gerekçeler olabilir, söylenebilir, vardır. Ama şunu söylemek isterim ben bunu hep kendimizde bulurum. Açıkçası 3. Dünya ülkesi gibi görmem Türkiye’yi. Türkiye büyük bir ülke. Türkiye, İslam, Müslüman, Türk düşmanı çevreler vardır. Bunları biliriz ama siz fırsat verirseniz onlar harekete geçer. Türkiye’yi yönetenlerin bunun farkında olarak buradan çıkartmaları lazım. Nasıl bu 10 sene yapıldı, içeride köklü reformlar yapıldı, ekonomik reformlar yapıldı. Dünyanın her tarafında büyük itibar kazandı Türkiye. Mısır’a Afrika’ya kadar çok açık kimliğimizle gittik ve takiyye yapmadık. Herkes şunu çok istedi: Dünyada başarılı bir Müslüman bir ülkeye ihtiyaç var. Bu Türkiye olmuştu, herkes takdir etmişti. Bunu hep beraber yaptık. Tekrar bu politikalara süratle dönülebilir.

‘DIŞ POLİTİKAYA ÇOK ZAMAN HARCADIM…’

Ahmet Bey’i ben siyasete soktum. Benimle beraber 5 sene yanımda oldu. Türkiye tüm bu ülkere ‘Soft-Power’ıyla, ‘Hard-Power’ıyla çok etkili olur. Hepsi Türkiye’yi överler ve Türkiye’nin propagandasını bizden daha iyi yaparlar. Biz onların iç siyasetine girmeye çalışırsak kötü hatıralar öne çıkar, kötü hatıralardan bahsederler. Bu ikili ilişkilerde buna dikkat etmeliyiz. En çok zaman harcadığım iş dış politikaydı. Bugünkü Anayasaya göre nihai kararı hükümetler verir ve uygular. Sorumluluk onların üzerinedir.

“SURİYE’DE SİYASİ ÇÖZÜMDEN BAŞKA YOL YOK”

Suriye’deki rejimden hepimiz nefret etmişizdir. Suriye’nin Akdeniz kıyısında tek parti iktidarının devam etmesi mümkün değildi. ne zaman olayları silahlı mücadeleler başladı, o zaman ilişkilerimiz çok değişti. O süre içerisinde maalesef dış dünya diyalogla etki etmemize fırsat vermedi ve ilişkiler koptu. Uluslar arası camiayı suçlarım. Olaylar başladığında uluslararası camia hamaset yaptı. Neticede doğrusu bunu bir süre geçtikten sonra gördük. O zaman büyük bir boşluk olur. Ve bu boşluktan neler çıkacağını kimse bilemez. Uluslararası camianın oluşturduğu bu iklimde ortaya çıkanlar sürpriz değil. Irak aynı şekilde olmadı mı? O zaman ben Başbakandım. Suriye meselesinde siyasi bir çözümden başka bir yol yok. Yoksa 2 milyon insan Türkiye’ye gelir, 1 milyon insan da başka yerde.

“DÜŞÜNCELERİM AMERİKA’DA DA TARTIŞILDI”

Bunları konuştuk. En yoğun toplantılar, görüşmeler, raporlar… Son yıllarımızda en çok konumuz dış politika oldu. Benim düşüncelerim Amerika’da da tartışıldı.

“KONGRE İÇİN UNUTMUŞLARDI… ALINDIM…”

Basından takip ettim. Üzücü durumlar da olmuş ama onları geride bırakmak lazım. Seçime en iyi şekilde hazırlanmak lazım. Mesaj gönderip düşüncelerimi, tavsiyelerimi paylaştım. Ümit ederim ki dikkate alınır. Ortak aklın öne çıkmasını, başarılı olunan dönemlerdeki politikalara dönülmesini özetleyen bir mesaj gönderdim. Sayın Başkan telefon açarak davet etti kongreye. Unutmuşlardı hatırlarsanız. Biraz tabii ki ister istemez alınganlığı oluyor insanın. Allah’ın bildiğini kuldan mı saklayacağım.

AKP’YE ADAY OLACAK MI?

Siyasi kariyerde Cumhurbaşkanlığından öte bir kariyer yok. Benim hayatım siyasette geçti. Böyle her şeye muhakkak ben oluyum diye bir tarzım olmadı. İhtiras benim motivasyonum olmadı. Şimdi Cumhurbaşkanlığı yaptıktan sonra o günkü şartlara baktım.

Ben burada oturmuyorum. Ben dışarıda ve içeride birçok toplantılara katılıyor ve fikirlerimi söylüyorum. Açık fikirlerimi söylemeye devam edeceğim. Birikimlerim bana ait kalamaz. Bunları samimi bir şekilde paylaşmam bir vazife. İleride ne gözükür ona bakmak lazım. Siyaseti bir hırs ve makam mevki içerisinde yapmadım. Benim yapabileceğim bir şey olursa ona bakarım. Kariyer açısından değil bu şüphesiz. Doymamış gibi bir siyasi merak içerisinde olamam. Bir ihtiyaç söz konusu olursa o ayrı bir konu. Tek arzum arkadaşlarımın başarılı olması.

GÜLEN CEMAATİ

Bu kavgalar çıkmadan önce birçok şeylere itiraz eden ve mani olan bir insandım hatırlarsanız. Hakim ve savcıların birçok uygulamalarını, kapılar arkasında yaptıklarım ayrıdır, ileride büyük sıkıntılar çıkaracağını söyleyen birisiyim ben. Ben kamu alanında, devlet içerisinde siyasete müdahalelerini yanlış ve karşı bulmuşumdur. Arkadaşlarımı da uyarmışımdır.

Öyle şeyler vardır ki devlet idaresinde her düşündüğünüzü aleni de konuşamazsınız. Demin söylediğim gibi bunların neticeleri vardır. Aklıma geleni herkesin önünde söylemeye başladığımda olmaz. Söylemesi gerekenleri, söylemesi gereken insanlarla bir araya gelmişimdir. Devlet idaresinin görevi bu. Doğrusu bu çok etkiledi (AKP’yi). Böyle bir tuzağa düşmeden akıllı bir mücadele daha iyi yapılabilirdi kanaatindeyim.

“ÇATIŞMACI SÖYLEMDEN KAÇINMAK LAZIM”

Son 1-2 sene içerisinde olağanüstü durumlar yaşamıyor muyuz? Türkiye enerjisini kendi içerisinde yaşamaya başlamadı mı? Bunlar Türkiye’yi alıyor ve esas yapılması gereken şeylerden uzaklaştırıyor. Bunlardan çıkmamız lazım çünkü kayıp yıllar olarak tarihe geçiyor bunlar. Bir ülkenin güçlü olması için şüphesiz demokrasi, güçlü bir hukuk sistemi, evrensel anlamda hukukun üstünlüğünün gerçekleşmesi lazım. Sonuna kadar gereken yapılır ve yapılması gerekir. Caydırıcılık anlamında da bu şarttır. Hukukun üstünlüğü çerçevesi içerisinde bunlar muhakkak yapılmalıdır.

‘Fabrika ayarlarına dönüşü’ tabulaştırmak istemem. Devamlı ileri gitmeniz lazım. Yoksa ’2002 yılına gidelim’ diye söylemiyorum bunu.

Söylemlerin değişmesi lazım. Daha yapıcı ve yol gösterici olması lazım. Çatışmacı söylemden kaçınmak lazım. Sadece söylem bile çok şeyi değiştirir. Saygı ve sevginin olması lazım. Saygının makamlara karşı sağlanması lazım. Her şey söz ile başlıyor sonra da kriterler. Buna uyup uygulayacaksınız. Sonra hukuku evrensel olarak uygulamanız lazım. Tüm bunlar Türkiye’yi doğru bir istikamete sokacaktır.

BOYDAK’IN GÖZALTINA ALINMASI

Boydak ailesi Kayserili biliyorsunuz. Hayırseverlilikleri özellikleridir. Sadece bir cemaat değil tüm vakıf, dernek kim iyi iş yapıyorsa herkese yardım eden insanlardır. Şüphesiz hiçkimse dokunulmaz değil ama bir yolu var. Bir ciddi mevzu varsa bunlar araştırılmalı. Bunları yaparken de incitmemek gerekiyor. Yoksa tepkiler doğuyor. Meseleler onur meseleleri haline geliyor. Yanlışı göstermek ve yanlıştan insanları uzaklaştırmak gerekiyor. Mücadele akılcı olmazsa, daha çok birleştirici ve dayanışma içine sokar. Kayseri’de verginin yarısını onlar öder. Titiz davranmak lazım.

MEDYAYA SALDIRILAR VE AKP’Lİ BOYNUKALIN

Üzürü bir şeydir bunlar. Bunlar doğru değil. Bunların hepsi yanlış. Türkiye’nin bunları yaşamaması, konuşmaması lazım. Bunlar herkese çok zarar verir. Böyle bir Türkiye görüntüsü vermemek lazım. Bunlara hiç fırsat vermemek lazım.Basın ve ifade özgürlüğü en önemli meselelerdendir. Basın da dürüst olmalı. Basın olunca her şey serbest değildir. Ama düşünce, ifade, basın hürriyeti bunun zedelenmesi her şeyi etkiler. (Abdurrahman Boynukalın için) Çok üzüldüm ve yakıştıramadım. Akıl alacak bir şey değil. Olmayacak şeyler bunlar.

SEVER’İN GÜL İLE İLGİLİ YAZDIĞI KİTAP

Tüm Cumhurbaşkanlarının basın müşavirleri sonunda kendi anılarını yazmışlardır. Süleyman Bey’in de Turgut Bey’in de… Bunu normal görmek gerekir. Ben şüphesiz kendi şeylerimi kendim yazarım. Benim çok arzulamadığımı ama ‘yapma’ diye bir yasak koymamı da benden kimse beklemez. Burada önemli olan şey o kitapta yalan, hakaret veyahut da bir saygısızlık da yok. Yanlış bir şey belki olabilir. Benim yanımda çalışan bir kişi benimle ilgili olan şeyleri yazmış.

Tabi ki “Tayyip Bey’i neden anlatmamış” diye sorular sorulabilir. Onun da cevap vereceği şey ‘Ben Cumhurbaşkanı’nın Basın Danışmanıyım’ olacaktır. Ben teşvik etmedim, istemedim. Tabi ki yanlış olmaması, polemik konusu çıkartmaması konusunda uyardım. Okuduğunuzda çok kıymetli şeyler de var. Irak Savaşı en büyük mesele. Kimsenin bilmediği şeyleri yazmış. Orada aslında AKP’nin bütün başarıları da var aslında. Tayyip Bey’in danışmanı da bir kitap yazarsa bizleri yazmayabilir. Bunlara çok takılmamak lazım. Ne ben takılırım ne de Tayyip Bey.

“BÜLENT ARINÇ’IN KOALİSYON ÇIKIŞI”

Bülent Bey bizim hareketimizin en önde gelen arkadaşlarımızdandır. İçi dışı bir olan birisidir. Hesapları, farklı düşünceleri yoktur. Oyunu olmayan, düşündüğünü söyleyen samimi bir arkadaşımızdır. Her zaman kendisini takdir ederim.

“GEZİ OLAYLARI DARBE GİRİŞİMİ DEĞİLDİ”

Hepimizin, herkesin bir psikolojisi var. Partilerin de psikolojisi var. Bu bir tuzak. Hükümet de parti de bunları aşacak bir güçte. O dönemde açıkça tavrımı söylemiştim. ‘Londra’daki Paris’teki olaylara benziyor.’ demiştim. Arap sokaklarındaki gibi sokaklara çıkmıyorlar demiştim. İlk günlerde kapatılabilirdi. İllegal örgütler ortaya çıktı sonradan. Çok açık söyledim fikirlerimi. Ben olayları darbe girişimi olarak görmedim.

‘Ağaçları kestirmeyelim’ diyen insanlar güzel yönlendirilseydi böyle olmazdı. Ama sonra ağaçlar için yola çıkan insanlara yasadışı örgütler karıştı.

Etiketler: » » » »
Share


#

SEN DE YORUM YAZ

10+4 = ?