logo


AB’den Whatsapp, iTunes ve Facebook için 16 yaş sınırı

AB’den Whatsapp, iTunes ve Facebook için 16 yaş sınırı

Avrupa Birliği, 2018 yılı itibariyle Whatsapp ve Facebook kullanımı için yaş sınırı getirmeye hazırlanıyor.

Avrupa Birliği (AB), hızla tüm dünyayı saran dijital devrimde, kullanıcılarla ilgili bazı sınırlamalar ve kurallar getirmeye hazırlanıyor. Buna göre, sosyal medya kullanım yaşı sınırı 16 olurken, isteyen kişi tüm bilgilerini geri çekip dijital dünyadan yok olabilecek.

AB’den Whatsapp, iTunes ve Facebook

2018’DEN İTİBAREN BAŞLIYOR
2018 başından itibaren geçerli olacak kuralların başında yaş sınırı geliyor. Buna göre, Facebook, Whatsapp ya da iTunes gibi sosyal medya ağları, 16 yaşından sonra kullanabilme şartına tabi olacak. Whatsapp yasal prosedürlerine göre, kullanma yaşı 16 olarak açıklanmıştı.

AB’nin uzun yıllar süren tartışmalardan sonra aldığı kararların amacı, kişisel verileri Google, Facebook ve diğer sosyal medya ağlarına karşı korumak ve kişisel hakları daha da güçlendirmek. Yeni kararlarla AB üyesi tüm ülkelerde belirli standartlar belirlenecek. Şu ana kadarki uygulamalar, dijital dünyanın o kadar da fazla gelişmediği 1995’ten kalmaydı.

DAHA SIKI KORUMA ŞARTI
Buna göre, kişisel adresler, banka bilgileri, arkadaş listeleri, bağlantılar ve fotoğraflar daha sıkı korunacak. Kullanıcıların, bunların kullanma hakları ya da yasaklanmasıyla ilgili net bir şekilde bilgi vermesi gerekecek. “Benim haklarımı kullanabilirsiniz” onayı alınmadan, bu tür bilgilerin yayılması artık yasak olacak. Facebook, iTunes, WhatsApp kullanma yaşı 16 olacak. Bu da ancak, 16 yaşından büyüklerin “bilgileri yayma ya da yaymama izni” verebilmesi anlamına da geliyor. iTunes kullanabilme yaşı 13 olarak belirlenmiş olsa da tüm sosyal ağlar yeni düzenlemeyle bir düzene konmuş olacak.

Etiketler: » » » » »

Share
#

SEN DE YORUM YAZ

10+3 = ?