logo


ABD’den Musul açıklaması

marie-harfMarie Harf “Bu konudaki açıklamaları görmedim. Görmediğim açıklamalar konusunda da değerlendirme yapmayacağım”

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Marie Harf, başkent Washington’da düzenlediği basın toplantısında IŞİD ile mücadele konusunda açıklamalarda bulundu. Harf, Türk yetkililerin terör örgütü IŞİD’in denetiminde bulunan Irak’ın Musul kentinin geri alınması için Irak güçlerine yardımcı olmak istediklerine ilişkin soruya verdiği yanıtta da, “Açıklamaları görmedim. Elbette Irak güçleri ile, onları eğitmek için, donanımlarını iyileştirmek için çalışıyoruz. Musul operasyonu, operasyon için anlamlı olduğunda Iraklıların zamanlamasında olacak” dedi.

“ÖNCE TÜRKİYE AÇIKLASIN” MESAJI

Harf, “Türkiye’den gelecek bir yardıma kapınız açık mı” sorusunu da “Bu konudaki açıklamaları görmedim. Görmediğim açıklamalar konusunda da değerlendirme yapmayacağım” diye yanıtladı.

APO’NUN AÇIKLAMALARINA DESTEK VERDİ!

Marie Harf Türkiye’nin gündemindeki en önemli konulardan biri olan ‘Çözüm Süreci’ne destek vereceğini açıkladı.
Harf, konu ile ilgili olarak kendisine yöneltilen “Hapisteki PKK lideri Abdullah Öcalan, PKK’ya silah bırakma çağrısında bulundu. Bu konudaki değerlendirmeleri gördünüz mü” sorusuna verdiği yanıtta, “Biz bu çatışmaların sona erdirilmesi için barışçıl çözümü destekleyen tüm adımları memnuniyetle karşılıyoruz. Hükümet ve öteki tarafların kalıcı barış sağlamak yönündeki tüm çabalarını takdirle karşılıyoruz. Daha çok ayrıntılar ve henüz bilmediğimiz, gün yüzüne çıkacak ayrıntılar olduğunu düşünüyorum, ancak biz kesinlikle izliyor olacağız” diye konuştu. Harf, “ABD, Öcalan’ nasıl görüyor? Bu girişimi sağlayacak gücü ve etkinliği var mı” sorusuna ise “Bu konuda size bir değerlendirme yapmayacağım” yanıtı verdi.

AVUSTRALYA IŞİD İÇİN YENİ BİRLİKLER GÖNDERİYOR

Öte yandan Avustralya Bakanlar Kurulu, IŞİD’e karşı mücadele eden Irak askerlerini eğitmek amacıyla bu ülkeye yeni birlikler gönderilmesini onayladı. Federal Bakanlar Kurulu’nda alınan karara göre, halihazırda Irak askerlerine eğitim veren 200 kişilik Avustralya özel birliklerine ek olarak 300 askeri personel daha Irak’a gönderilecek. Irak’taki askeri rolünü artırmayı planlayan Avustralya’nın yeni göndereceği 300 kişilik birliğin Yeni Zelanda birlikleri ile çalışmalar yürüteceği belirtildi.

Etiketler: » » » » »

Share
#

SEN DE YORUM YAZ

1+2 = ?