logo


ABD’den Haseke’ye 50 ton silah ve mühimmat

Ve bomba iddia doğru çıktı!

Amerikan askeri nakliye uçaklarının, Suriye’nin kuzeyinde ağırlıkla PYD kontrolünde olan Haseke bölgesine 50 ton cephane indirdiği iddia edilmişti. ABD’den bomba iddiaya doğrulama geldi.

PKK’nın Suriye’deki uzantısı PYD’ye yakınlığıyla bilinen gruplar “Suriye Demokratik Güçleri” adı altında birleşti. YPG sözcülerinden Polat Can, Twitter hesabında, PYD’nin askeri kanadı YPG ve YPJ, Suriye Arap Koalisyonu’nu oluşturan Ceyş el Suvar, Burkan el Fırat, El Sanadid, El Cezire Tugayları ve Süryani Askeri Konseyi’nin, “Suriye Demokratik Güçleri” oluşumu altında birleştiğini duyurdu.

CNN’DEN FLAŞ İDDİA…

Gelişmenin ardından CNN’den bomba bir iddia geldi. Amerikan askeri nakliye uçaklarının, Suriye’nin kuzeyinde Haseke bölgesine önceki gece 50 ton cephane indirdiği belirtildi. Haseke, ağırlıkla PKK’nın Suriye’deki uzantısı YPG ve Arap milis grupların kontrolündeki bir bölge ve Cizire kantonu adı verilen yerin bir parçası. CNN’in haberinde silah ve cephanenin dün YPG ve YPJ ile resmen ittifakını açıklayan Suriye Arap Koalisyonu’na iletildiği, bu grubun güvenilirliğinin ABD tarafından kontrol edilmiş olduğu da kaydedildi. Suriye Arap Koalisyonu içinde IŞİD’e karşı YPG ile birlikte savaşan Cayş el Tuwar, Burkan el Fırat, El Sanadid ve El Cezire Tugayları gibi küçük milis grupları var.

Savaş uçaklarının eşlik ettiği C-17 nakliye uçakları 112 balya silah ve cephane indirdi. İndirilen balyalarda küçük silah ve cephane ile el bombası gibi malzemeler bulunduğu kaydediliyor.

VE ABD DOĞRULADI

ABD Savunma Bakanlığı, Suriye’nin kuzeyinde terör örgütü DAEŞ ile mücadele eden yerel güçlere havadan cephane desteğinde bulunulduğunu bildirdi. Pentagon Sözcüsü Elissa Smith, açıklamasında, “Koalisyon güçlerinin pazar günü Suriye’nin kuzeyinde DAEŞ’e karşı operasyonlar yapan sahadaki DAEŞ karşıtı yerel güçlere havadan ikmal desteğinde bulunduğunu teyit edebilirim” ifadesini kullandı.

Havadan ulaştırılan desteğin ABD Hava Kuvvetlerine ait C-17 kargo tipi uçağınca yapıldığını belirten Smith, “Uçağın, DAEŞ ile mücadele eden sahadaki güçlere ulaştırdıkları hafif silah mühimmatı içeriyor. Böylelikle onlar DAEŞ’e karşı operasyonlarına devam edebilir. Kalkan uçak güvenli şekilde (mühimmatı) havadan bıraktı” açıklamasında bulundu.

Smith, öte yandan PKK’nın Suriye’deki uzantısı Demokratik Birlik Partisi’ne (PYD) yakınlığıyla bilinen grupların “Suriye Demokratik Güçleri” adı altında bulunmasına ilişkin herhangi bir açıklamada bulunmayacağını belirtti.

Suriyeli muhaliflerin eğitilip donatılmasına yönelik program kapsamında taramadan geçirilmiş Suriyeli muhaliflerin teçhizatlandırılacağını ve kendilerine DAEŞ ile mücadelelerinde havadan destek verileceğini geçtiğimiz cuma günü açıkladıklarını hatırlatan Smith, şunları kaydetti:

“Teçhizatlandırmaya ve havadan destek imkanı sağlamaya odaklanma, bize Suriye’de DAEŞ ile mücadelede kaydedilmiş olan ilerlemeyi güçlendirme olanağı sağlayacak. Bu çaba da Pazar günü koalisyon güçlerinin Suriye’nin kuzeyinde DAEŞ ile savaşan sahadaki yerel güçlere havadan ikmal desteğinde bulunmasıyla başladı. Bu başarılı havadan indirme, liderleri ABD tarafından uygun şekilde taramadan geçirilmiş ve Suriye’nin kuzeyinden DAEŞ’i çıkartmak için savaşan Suriyeli gruplara askeri mühimmat sağladı. Operasyona ilişkin güvenlik gerekçesiyle, bu yardımı alan gruplara, onların lokasyonlarına ilişkin veya indirilen teçhizatın içeriğine dair herhangi detaylı bilgi paylaşmayacağız”.

Etiketler: » » » » » » » » » »

Share
#

SEN DE YORUM YAZ

5+2 = ?