logo

ABD’de iki gün içinde iki siyahi, polis tarafından öldürüldüABD’de iki gün içinde iki siyahi, polis tarafından öldürüldü

min5

ABD’nin Louisiana Eyaleti’nde siyahi bir adamın salı günü polis tarafından öldürülmesine yönelik protestolar sürerken, Minesota Eyaleti’nden de benzer bir haber geldi. Kız arkadaşıyla arabasında olan siyahi bir erkek gündüz vakti polis tarafından vurularak yaşamını yitirdi. Olay anı Facebook’tan canlı yayınlandı. Görüntülerde polisin vurduğu adama silah doğrultmayı sürdürmesi ve ölene kadar beklemesi dikkat çekti.

Olayda polis, araba içinde bulunan Philando Castile’a dışarıdan ateş etti.

Sürücü koltuğundaki kız arkadaşı, yanında oturan Castile’ın vurulması ardından yaşananları Facebook’ta canlı olarak yayımladı.

Videoda genç kadının, polisin, erkek arkadaşını sadece ehliyetini almak için uzandığı için vurduğunu söylüyor.

Görüntülere göre, adam kanlar içindeyken polis ona silahını doğrultmaya devam ediyor.

Kadın videoda ayrıca, vurulması öncesinde Castile’ın polise silah taşıma ruhsatı olduğunu ve bir silaha sahip olduğunu söylediğini belirtti.

Kadın, “Ona dört mermi sıktınız bayım. Sadece ehliyetini ve ruhsatını alıyordu bayım” diyor.

minesota24

Emniyet yetkilileri olayın soruşturulduğunu açıkladı.

BİR HAFTA İÇİNDE İKİNCİ OLAY

Salı günü Louisiana’nın başkenti Baton Rouge’da meydana gelen olayda da Alton Sterling adlı bir siyah adam polis tarafından vurularak öldürülmüştü.

Olay sonrası ortaya çıkan bir video kaydı, iki polisin adamla itişerek tartıştığını, polislerin adamı yere yatırdığını ve sonra ateş ettiğini gösteriyor.

Bunun ardından yeni görüntüler de ortaya çıkmıştı.

Bu kayıttaki ateş seslerinin bir kısmı görüntüler başka yöne kaydığı sırada duyuluyor.

Birkaç saniye sonra da polis memurlarından biri, yerde göğsü kanlı halde yatan siyah adamın pantolonundan bir şey çıkarırken görülüyor.

Ölümün ardından Louisiana’da protesto gösterileri düzenleniyor.
ABD’de son dönemde siyahların polis tarafından öldürülmesi olayları büyük bir gerilim ve tartışmaya neden olmuş durumda.

Ülkede yılda ortalama 1000’den fazla kişi polisin ateş açması sonucu öldürülüyor. Bunların büyük bir bölümünü siyah Amerikalılar oluşturuyor.

Etiketler: »
Share
#

SENDE YORUM YAZ

1+7 = ?