logo


ABD, Irak’a 350 ek asker gönderiyor

abdABD Başkanı Barack Obama, ABD’nin Bağdat Büyükelçiliğini korumak için 350 civarında ilave askerin Bağdat’a gönderilmesi talimatı verdi.

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, “Bugün Başkan (Obama), Savunma Bakanlığına, Bağdat’taki diplomatik tesislerimiz ve personelinin korunması için tahmini 350 kişilik ilave Amerikan askeri personelinin görevlendirilmesi yönünde ABD Dışişleri Bakanlığından gelen talebi yerine getirmesi doğrultusunda yetki verdi” ifadesi kullanıldı.

Açıklamada, bu adımın, kurumlar arasında kapsamlı bir gözden geçirme çalışmasının ardından Savunma Bakanlığının tavsiyesi üzerine atıldığı, görevlendirilen ilave askerlerin muharip rol üstlenmeyecekleri belirtildi.

Obama’nın kararının, Irak’a daha önce konuşlandırılmış askeri personelin bir kısmının bu ülkeden ayrılmasına olanak tanıyacağı, aynı zamanda da Bağdat’taki Amerikan personeli ve tesisleri için daha güçlü ve kalıcı bir güvenlik gücü sağlayacağı kaydedilen açıklamada, şöyle devam edildi:

“Personelimizi koruma çabalarımıza ek olarak, sadece Irak’a değil, genel anlamda Ortadoğu’ya ve bölgedeki Amerikan personeli ve çıkarlarına tehdit oluşturan Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) terör örgütüne karşı koyma çabalarında Irak hükümetini desteklemeye devam edeceğiz.

Başkan (Obama) bu hafta NATO müttefikleriyle, IŞİD’e karşı koymak için atılabilecek ek adımlar ile halkımızı korumak ve IŞİD’e karşı mücadelede ortaklarımızı desteklemek için kapsamlı bir stratejinin hayata geçirilmesine dönük geniş tabanlı bir uluslararası koalisyonun geliştirilmesi konularında istişarelerde bulunacak.”

Beyaz Saray, bu çabanın bir parçası olarak, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Savunma Bakanı Chuck Hagel ve Başkan Obama’nın terörle mücadele danışmanı Lisa Monaco’nun daha güçlü bir bölgesel ortaklık inşa etmek üzere yakın zamanda bölgeye ayrı ayrı seyahatler düzenleyeceğini bildirdi.

ABD’Lİ ASKER SAYISI BİNE YAKLAŞTI

ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü John Kirby de Obama’nın Bağdat’a yeni askerler gönderme talimatıyla birlikte, Irak’ta diplomatik güvenliği artırmaktan sorumlu toplam askeri personel sayısının 820 civarına ulaşacağını belirtti.

KAFA KESEREK İNTİKAM

Irak ve Suriye’de faaliyet gösteren terör örgütü IŞİD iki hafta içerisinde iki ABD’li gazetecinin kafasını kesti. ABD’nin Irak’ta düzenlediği hava saldırılarının intikamını alan IŞİD,

geçtiğimiz yıl Suriye’de kaçırdığı gazeteci Steven Sotloff’un kafasını kestiği video görüntülerini yayınladı.

IŞİD’in kafasını keserek öldürdüğü kişinin ABD’li gazeteci Steven Sotloff olduğu ABD tarafından da doğrulandı.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü Bernadette Meehan açıklamasında istihbarat birimiyle birlikte olayı değerlendirdiklerini ve hayatını kaybeden kişinin Sotloff olduğunu ifade etti. Görüntülerin kendilerini dehşete düşürdüğünü ifade eden Meehan, Sotloff’un ailesine de başsağlığı diledi.

IŞİD geçtiğimiz haftalarda öldürülen gazeteci James Foley’in ardından dün de bir başka gazeteci Steven Sotloff’u infaz etti. Sotloff’u öldüren kişinin geçtiğimiz hafta James Foley’i öldüren IŞİD militanıyla aynı kişi olduğu dikkat çekti.

‘BİR SONRAKİ KURBAN İNGİLİZ’

Sotloff’un kafasının kesildiği video görüntüsünde bir sonraki kurbanın İngiliz bir rehine olacağı belirtildi. IŞİD geçtiğimiz hafta da, ABD’li gazeteci James Foley’in kafasını kesmişti.

Etiketler: » » » » » »

Share
#

SEN DE YORUM YAZ

4+10 = ?