logo


AB Bakanı Çavuşoğlu: Avrupalı merkez siyasetçiler dik duruş sergileyemedi

Avrupa Birliği (AB) Bakanı Mkonutlüt Çavuşoğlu, Avrupa’da aşırı sağ partilerin oy kazanmasının endişe verici olduğunun altını çizerek ‘‘Maalesef (Avrupa’daki) merkez partilerin, bizim tabirimizle ‘dik duruşu’ gösteremediğini görüyoruz. Kaybettikleri desteği alabilmek için ırkçı ve radikal partilerin söylem ve eylemlerine girmeye başladı. Esas zafiyet burada başlıyor.’’ dedi. Çavuşoğlu, Başbakan Erdoğan’ın Köln konuşmasına da değinerek verilen mesajların ‘son derece dostane ve yapıcı’ olduğunu savundu.

AB Bakanı ve Başmüzakereci Mkonutlüt Çavuşoğlu, Kamu Başdenetçisi Nihat Ömeroğlu’nu kabulünde basın mensuplarının sorularını ckonutaplandırdı. Avrupa Parlamentosu (AP) seçimlerinde aşırı sağ ile AB karşıtı partilerin oylarını artırmaları hususundaki bir soru üzerine Çavuşoğlu, ‘‘Çok ilginç bir AP seçimlerini hep birlikte gözlemledik’’ diyerek bu sonucun endişe verici olduğunu ifade etti. Çavuşoğlu, ‘‘Irkçı partilere olan desteğin sandığa yansıdığını görüyoruz. Yabancı ve göçmen düşmanı, İslamofobik ve antisemitik partilere Avrupa halklarının desteği artmış görülüyor. Bu, Avrupa değerlerini kökten tehdit ediyor. Ve Avrupa kurumlarının kuruluş amaçlarıyla çelişiyor.’’ şeklinde konuştu.

AB’nin kendisine karşı olan partilerin de halk nezdinde desteklerini artırdığına dikkat çeken Çavuşoğlu, birliğin iki lokomotif ülkesi olan Fransa ve Almanya’da zafer kazanan partilerin AB’nin geleceğine dair soru işaretlerinin doğmasına neden olduğunu ifade etti. ‘‘Aşırı partiler her zaman bazen moda akım olabilir. Yükseliş oluyor sonra tekrar duruluyor’’ diyen Mkonutlüt Çavuşoğlu, şöyle dkonutam etti: ‘‘Burada önemli olan merkez partilerin nasıl duruş sergileyeceği. Maalesef merkez partileri ve liderlerinin Avrupa’nın değerlerini savunacak duruşu bizim tabirimizle ‘dik duruşu’ gösteremediğini görüyoruz’. Kaybettikleri desteği alabilmek için ırkçı ve radikal partilerin söylem ve eylemlerine girmeye başladı. Esas zafiyet burada başlıyor.’’

‘FRANSA’DA LE PEN’İN KAZANMASI TÜRKİYE’YE TUTUMU DEĞİŞTİRMEZ’

AP seçimlerinin kısa vadede birlik içinde bir değişikliğe neden olmayacağını düşündüğünü ifade eden AB Bakanı Çavuşoğlu, ‘‘Ama bunlar bir sinyal ve uyarıdır. Önemli olan sağda ve soldaki merkez partilerin bu uyarıları alıp AB’nin krizi nasıl fırsata dönüştürebileceği konusunda kafa yorarlarsa bana göre bu sürecin geçici olduğunu görebiliriz. Ama tam tersi, onlar da aynı zafiyet içinde olursa o zaman işte Avrupa’nın geleceği koskocaman bir soru işaretidir.’’ ifadesini kullandı.

Çavuşoğlu, Fransa’da Le Pen’in partisinin birinci parti olarak seçimden çıkmasının Türkiye’nin AB üyelik müzakere sürecine olumsuz bir yansımasının olmayacağına inandığını ifade ederek ‘‘Bana göre bir (Fransa) cumhurbaşkanı seçimine kadar etkilemez. Hollande’nin seçilmesiyle Fransa’nın Türkiye’nin AB’ne olan tutumunun değiştiğini sizler de gördünüz.’’ şeklinde konuştu.

‘BAŞBAKAN’IN MESAJLARI SON DERECE DOSTANE İDİ’

Başbakan Erdoğan’ın Köln’de verdiği mesajlara tepkilerin dkonutam ediyor olması hususunda ise AB Bakanı Mkonutlüt Çavuşoğlu, Başbakan Erdoğan’ın ‘‘Çok samimi bir şekilde entegre olun dediğini’’ ifade etti. Erdoğan’ın sözlerinin Alman basını tarafından çarpıtıldığını savunan Çavuşoğlu, ‘‘Sayın Başbakanımızın son Köln konuşmasında da özellikle Almanya’ya yönelik verdiği mesajlar son derece dostane ve yapıcıdır.’’ değerlendirmesinde bulundu.

‘Cehenneme git Erdoğan’ diyen Alman basınına da Türk basının tepki gösterdiğini aktaran Çavuşoğlu, ‘‘Böyle bir saygısızlığı kabul etmemiz mümkün değil. Başbakan Erdoğan’ın Almanya’ya gelmesini istemeyen bazı siyasi ve basın mensuplarına elbette tepki vermek lazım. Onların haddine değil, Sayın Başbakan’ın nereye gidip nereye gitmeyeceğine karar vereceğinden.’’ dedi.

‘BAZI ÇEVRELERİN HAZIMSIZLIĞINI GÖRDÜK’

AB’de Türkiye’nin üyeliği gündeme geldiği zaman hep hazmetme kapasitesinden bahsedildiğini söyleyen Çavuşoğlu, ‘‘Başbakanımızın son ziyaretinde de gördük ki ciddi bir problem var. Yani hazımsızlık var. Dolayısıyla Almanya’daki medyanın ya da bazı siyasilerin hazmetmesi gerekiyor.’’ diyerek Recep Tayyip Erdoğan’ın sekiz tane seçimi kazanan bir lider olduğuna dikkat çekti.

Etiketler: » » » » » » » » »

Share