logo


62 İspanyol askerini 4 kişi andı

Trabzon’un Maçka ilçesinde, 26 Mayıs 2003 tarihinde meydana gelen uçak kazasında hayatını kaybeden 62 İspanyol asker için bir anma töreni düzenlendi. Törene bu sene İspanya’dan ve İspanya’nın Ankara Büyükelçiliği’nden hiç bir kimse katılmazken, anma törenine bir imam, bir okul müdürü ve 2 de çiçekçi katılması dikkat çekti.

Afganistan’da Barış Gücü’nde görkonut yapan İspanyol askerlerini taşıyan Ukrayna uçağı, 26 Mayıs 2003 tarihinde Maçka ilçesi Pilav Dağı’nda düşmüş ve 62 İspanyol askeri ve Ukraynalı 12 mürettebat hayatını kaybetmişti. Kazanın 11. yıl dönümünde uçağın düştüğü Pilav Dağı’nda bugün sade bir anma töreni düzenlendi.

İspanyol askerlerin anısına yapılan anıttaki törene sadece 4 kişi katıldı. Törene uçağın düştüğü yerde bulduğu bir askere ait eşyaları İspanya’daki ailesine gönderen ve İspanya Liyakat Nişanı verilen imam Sait Topçu, İspanya Büyükelçiliği tarafından gönderilen çelengi anıta getiren iki çiçekçi ve Konaklar İlköğretim Okulu Müdürü Ahmet Yardım katıldı. Törende kazanın meydana geldiği yere yapılan Türk- İspanyol Dostluk Anıtı’na çelenk bırakıldı.

Törenden sonra konuşan İmam Sait Topçu, bu yıl İspanya Büyükelçiliği’nden ve İspanya’daki asker yakınlarından hiçbir kimsenin anma töreni için Trabzon’a gelmediğini belirterek, “Büyükelçilikten beni aradılar. Bir çelenk göndereceklerini söylediler. Ben de çelengi getiren arkadaşlara refakat ederek anıta gelerek çelengi bırakmış olduk” dedi.

Öte yandan, Türk- İspanyol Dostluk Anıtı’nın bakımının İspanyollar’a ait olmasına rağmen anıttaki bazı taşların kırıldığı ve içki şişelerinin kırılarak anıtın önüne bırakıldığı gözlenirken, anıtta bulunan bayrak direklerine İspanya ve Türkiye bayraklarının da tören nedeniyle çekilmemesi dikkat çekti.

Etiketler: » » »

Share