logo

51 çocuğunun en küçüğünü kaybetti

51 çocuğunun en küçüğünü kaybetti

CNN tarafından ‘Yılın Kahramanı’ seçilen, Nepal’de kurduğu çocuk evinde 51 çocuğa annelik yapan Maggie Doyne, açlık yüzünden ölmek üzereyken evlat edindiği en küçük oğlu Ravi’yi kaybetti.

Maggie Doyne 29 yaşında, Amerika New Jersey doğumlu cesur bir kadın. İlk kez 2006 senesinde, 13 senelik sivil savaş son bulduğunda gittiği Nepal’den bir daha dönmeyip orada onlarca çocuğa annelik yaptığı çocuk evini kuran Doyne, 51 çocuğundan en küçüğü olan 18 aylık Ravi’yi kaybetti.

Kendi kurduğu BlinkNow bünyesinde kurduğu çocuk evinde annesiz babasız kalmış ya da ruh sağlığı yerinde olmayan anne babaların çocuklarına bakan ve onlarla yaşayan Doyne, iki ay boyunca açlık çeken Ravi’yi bulduğunda bebeğin sağlık durumu oldukça ciddiydi. Sonraki süreçte onun sağlığına kavuşmasına yardım eden Doyne New York Times’a verdiği bir röportajda, Ravi’den ‘hayatımın aşkı’ olarak bahsetmişti. Doyne, geçtiğimiz günlerde Facebook’tan yazdığı oldukça duygusal bir mesajlar Ravi’yi kaybettiğini duyurdu.

51 çocuğunun en küçüğünü kaybetti1

CNN tarafından 2015’te Yılın Kahramanı seçilen Doyne, ödül olarak aldığı 100 bin doları Kopila Vadisi’ndeki çocuk evinde bir okul açmak için kullanıyor. İhtiyacı olan enerji bio-gaz, yağmur suyu ve güneşten sağlanacak olan okulda çocuklar kendi meyve-sebzelerini yetiştirip, hayvanlarını büyütecek.
18 yaşına gelen çocuklar çocuk evinden ayrıldığı için Doyne aynı zamanda bu çocukların sonraki hayatlarına adapte olmalarında onlara yardımcı olacak bir proje üstüne de çalışıyor. Bu yetişkinlik projesi de BlinkNow’a giden destekler çerçevesinde planlanıyor.

Etiketler:
Share
#

SENDE YORUM YAZ

4+8 = ?