logo


26 Ağustos 2015

5-6 bin kişi ilçeden ayrıldı iddiası

5-6-bin-kisi-ilceden-ayrildi-iddiasi

Diyarbakır’ın Silvan İlçesi’nde dün bazı mahallelerde sokağa çıkma yasağı ilan edilmesi ve güvenlik güçleri ile PKK’lı teröristler arasında çıkan çatışmaların ardından sokağa çıkma yasağı kaldırılırken, yaşam da normale dönüyor. Silvan Muhtarlar Derneği Başkanı Murat Ateş, “Yaşanan olaylar nedeniyle Silvan’dan dün 5- 6 bin kişinin ilçeden ayrıldığını öğrendik. Bu olaylar devam ederse daha fazla insan Silvan’dan gider ve 90’lı yıllarda yaşananlara dönülebilir. Biz bir an önce olayların bitmesini istiyoruz” dedi.İlçede bir roket mermisinin tarihi konağın duvarına saplandığı da görüldü.

Silvan’da dün hendek kazan teröristlere yönelik polisin yaptığı operasyon sırasında çatışma çıkınca, Kaymakamlık Mescit, Tekel ve Konak mahallelerinde sokağa çıkma yasağı ilan etti. Dün saat 12.00’de cami hoparlörlerinden anons edilen sokağa çıkma yasağı çatışmaların sona ermesinden sonra bu Sabah saatlerinde kaldırıldı. Sokağa çıkma yasağının kaldırılmasının ardından ilçe merkezinde hayat normale dönüyor. İlçedeki esnafın büyük çoğunluğu işyerlerini açarken, olayların yaşanmadığı yerlerde vatandaşlar da sokağa çıktı.

silvan

“HALK GERÇEKLEŞTİRİYOR” DEDİ

HDP Milletvekilleri Nursel Aydoğan ve Feleknas Uca’nın da aralarında bulunduğu bir heyet Silvan’da incelemeler yaptı. Aydoğan “15 günden beri Silvan’da bir devlet terörü var. Silvan’da sokağa çıkma yasağı ilan edilmişti bunun sebebi de, vatandaşın can ve mal güvenliğinin korunmasıydı. Ama burada vatandaşının can güvenliğinin çok büyük tehdit altında olduğunu gördük” dedi.

Yapılan eylemleri ’halkın gerçekleştirdiğini’ ileri süren Nursel Aydoğan, “Halkın talebi şiddet yoluyla bastırılmaya çalışılıyor. Çözüm sürecindeki tıkanma mevcut durumun yaşanmasının önemli bir nedenidir. Çözüm sürecinde bir adım atılması gerekiyor. Tüm bunları durduracak tek bir güç var İmralı ve Sayın Öcalan’dır. Hükümetin çözüm ve barış için İmralı kapılarını açmaya davet ediyoruz” dedi.

BELEDİYE TEMİZLİK YAPIYOR

Silvan’da çatışmalara sahne olan mahallelerde ise, enkaz yığınları durmaya devam ediyor. Sokaklardaki hendekler polis tarafından kapatılıp barikatlar kaldırılırken, belediye ekipleri de kalıntıları temizlemeye başladı.

“5- 6 BİN KİŞİ İLÇEDEN AYRILDI’ İDDİASI

Silvan Muhtarlar Derneği Başkanı Murat Ateş, bir heyet kurup olayları durdurmak için ’arabuluculuk’ yaptıklarını anlattı. Ateş, “Yaşanan olaylar nedeniyle Silvan’dan dün 5- 6 bin kişinin ilçeden ayrıldığını öğrendik. Bu olaylar devam ederse daha fazla insan Silvan’dan gider ve 90’lı yıllarda yaşananlara dönülebilir. Biz bir an önce olayların bitmesini istiyoruz” diye konuştu.

TARİHİ KONAĞIN DUVARINDA ROKET MERMİSİ

roket mermisi

Sokağa çıkma yasağının kaldırılmasının ardından Silvan’da sessizlik hakim olurken, çatışmaların yaşandığı ara sokaklarda ise çatışmaların izleri silinmeye çalışılıyor. Bu arada Silvan’da bulunan tarihi Azizoğlu Konağı’nın da çatışmalar nedeniyle hasar gördüğü ortaya çıktı. Mescit Mahallesi’nde bulunan tarihi konağın duvarına roket mermisi isabet ettiği ve duvarda takılı kaldığı görüldü.

Etiketler: » » » » » » » » » »
Share


#

SEN DE YORUM YAZ

7+6 = ?