logo

09 Ekim 2014

4 büyüklerin borcu 5 milyon 246 bin 802 TL

4 büyükler
Sayıştay Başkanlığı, Beşiktaş, Trabzonspor, Galatasaray ve Fenerbahçe’nin statlardan elde ettikleri reklam gelirinin yüzde 10’luk kısmı olan 5 milyon 246 bin 802 TL’yi Spor Genel Müdürlüğü’ne ödemediğini tespit etti…

Mülkiyet Spor Genel Müdürlüğü’ne ait stadyumlarda maçlarını oynayan Beşiktaş, Trabzonspor, Galatasaray ve Fenerbahçe’nin, genel müdürlükler imzaladıkları sözleşmeler uyarınca saha dışı, içi ve scorboard reklamlarından elde ettikleri gelirim yüzde 10’luk kısmını devlete ödeme hükümlülüğü bulunuyordu. Ayrıca bilet gelirlerinin yüzde 7’lik genel müdürlük payı ve bazı kulüplerden stat kiralarının da alınamadığı bildirildi. Bazı usulsüz kiralamaların da maddi kaybı büyüttüğü vurgulandı. Muhtelif genelgelerle yayınlanan uyarıların da işe yaramadığı, Spor Genel Müdürlüğü’nün büyük zarara uğradığı açıklandı.

Ayrıca raporda ihale edilen bazı spor tesisi inşaatında kullanılan beton standardının testlerden geçmediği ifade edildi. Sayıştay, Spor Genel Müdürlüğü tarafından uluslararası ihale özelliği taşımayan çeşitli yapım işleri yüklenicilerine mevzuata aykırı olarak vergi muafiyeti belgesi verildiğini iddia etti.

Etiketler: » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ

10+5 = ?