logo


“2005′te ABD ile savaşın eşiğinden döndük”

ilker-başbuğ-670İlker Başbuğ, Genelkurmay İkinci Başkanı olduğu 2005 yılında ABD ile Türkiye’nin savaşın eşiğinden döndüğünü söyledi.

Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ, Genelkurmay İkinci Başkanı olduğu 2005 yılında Plan ve Daire Başkanı’nın kendine ilettiği mesajda, ABD ile Türkiye’nin savaşın eşiğinden döndüğünü söyledi.

Gelecek hafta satışa sunulacak kitabını Hürriyet gazetesi yazarı Ertuğrul Özkök’e gönderen Başbuğ, kitabında ABD ile Türkiye’nin savaşın eşiğinden döndüğünü yazdı. Başbuğ, yeni kitabı “Nasıl bir Türkiye”de şu ifadelere yer verdi:

“Mesaj, Irak’ın kuzeyindeki özel kuvvetler timlerinin yanında bulunan ileri hava kontrolünden gelmişti. Okuduğumda donup kaldım. Kâğıtta şu yazıyordu:

‘Baskına uğradık. Çatışıyoruz. Hemen hava desteği ve uçak gönderin.’

Anlamı açıktı. Oradaki birliğimiz Amerikan askeri ile çatışıyordu. Derhal Dışişleri ve ABD Büyükelçiliği’ne haber verilmesini istedim. Hava Kuvvetleri’ni aradım. Karşımızda çok zor dakikalar vardı. Hemen Özel Kuvvetler Komutanlığı’nı aradım. İlk hayretimi orada yaşadım. Özel Kuvvetler Komutanlığı’nın bu baskından haberi yoktu. Biraz araştırınca işin aslı ortaya çıktı. İleri hava kontrolünün çektiği mesaj aslında eğitim amaçlı bir tatbikat mesajıydı. Ama altına yazılması gereken ‘Tatbikat, tatbikat, tatbikat’ ibaresi konmamıştı. Bütün bunlar birkaç dakika içinde oldu. Yapılan hata büyüktü. Çok ciddi sonuçları olabilirdi.”

Etiketler: » » » » » » » »

Share
#

SEN DE YORUM YAZ

5+5 = ?
#

“2005′te ABD ile savaşın eşiğinden döndük”” için 1 yorum

  1. Niko : diyor ki:

    Wayy, okurken ben de şaştım kaldım, komutanın kitabı çıkınca haberimiz olur herhalde, hemen bir adet sipariş vereceğim, Askeriye de komutanun bahsettiği şekilde basit bir hata yapılmaz, askeriye yazılarında harf hatası bile yapmıyor, kasıt vardır bence.

    0