logo


2. El Araba Alırken Bu 5 Hatay’ı Yapmayın!

2.el araba alırken kesinlikle yapılmaması gereken birtakım davranışlar bulunmaktadır. Bu davranışları yapmaktan kaçınmanız halinde ilerleyen zamanlarda aracınızı satmak istediğinizde zorlanmayacaksınızdır. Yılların verdiği deneyim ve tecrübeye dayanarak ikinci el araç alanların en sık yapmış oldukları bu 5 hatayı sıralamak istiyoruz…

İkinci El Araba Alırken Bu Hataları Yapmayın!

1- Sadece Fiyata Odaklanmak!

2. el araba ilanlarına göz atan alıcıların yapmış olduğu en büyük yanlışlardan bir tanesi de aracın fiyatına odaklanmaktır. İkinci el binek araç fiyatları araştırması yaparken sadece fiyata odaklanan alıcıların sonunun her zaman hüsran olduğunu belirtmek istiyoruz. Aracın fiyatına tabi ki bakacaksınız ancak ilk aşamadan aracın genel durumuna odaklanmanız çok daha sağlıklı olacaktır.

2- Uzak Mesafeden Araç Almaya Çalışmak!

2. el araba alırken alıcıların yapmış olduğu ikinci büyük hatalardan bir tanesi de çok uzak ildeki satıcıdan araç satın almaya çalışmalarıdır. Sırf 2-3 Bin TL daha aşağıda diye uzak ildeki ikinci el aracı satın almaya çalışanlar yol masrafını ve aracı yerinde gördükten sonra vazgeçme olasılıklarını da göz önüne almalıdırlar.

3- Kapora Vermek!

2. el araba sektöründe en sık yapılan dolandırıcılık yöntemlerinden bir tanesi de kapora düzenbazlığıdır. İkinci el binek araç fiyatları araştırması yaparken çok beğendiğiniz aracı, oldukça uygun fiyatlarda olmasından dolayı elinizden kaçıracağınız korkusu ile asla kapora vermeyin. Kimi 2.el araba ilanı sırf bu dolandırıcılık yöntemi uygulansın diye pazar fiyatının aşağısında ilana çıkmaktadır.

4- Satıcının Mesleğine Odaklanmak!

İkinci el araç ilanları araştırılırken satıcının mesleğine odaklanılmış ilanlardan uzak durunuz. Yıllardır doktordan, hâkimden veya avukattan temiz araç ilan başlıkları açılmaktadır. Birçok insanda bu tür ilanlardaki satıcılardan alışveriş yapmanın çık daha sağlıklı olduğunu düşünür. Dolandırıcılarda bu tür ilanlar açarak 2.el araba almak isteyen iyi niyetli kişileri ağlarına düşürmektedirler. Satıcının mesleğine değil aracın kendisine odaklanın!

5- İhtiyaçlar Göz Önüne Alınmadan Araç Almak!

Alacak olduğunuz 2.el araba konusunda net kararınızı ihtiyaçlarınızı değil de sadece fiyatı göz önüne alarak karar verdiyseniz araç ne kadar temiz bir araç olsa da ihtiyaçlarınıza cevap verebilecek bir araç değilse ilerleyen zamanlarda pişmanlık duymanız kaçınılmaz olacaktır. 3 çocuklu bir ailenin küçük bagajlı bir araç alması ne kadar mantıksızsa sırf aracı işe gidip gelmek için kullanacak olan kişilerin yüksek yakıt harcayan bir araç almak istemesi de o derece mantıksız olacaktır.

Böylelikle 2.el araba satın alırken ve ikinci el araç ilanları araştırması yapılırken yıllardır en sık şekilde yapılan 5 hatayı sıraladık. Bu hatalara düşmemek için iyice araştırma yapmak lazım bunun içinde 2.el araba seri ilan siteleri yardımımıza yetişek. Bunlardan biri olan ikinci el araba seri ilan sitesi biarabam.com’dan yardım alınabilir.

Etiketler: » »

Share
#

SEN DE YORUM YAZ

4+9 = ?