logo


14 Aralık Tahşiyeciler Operasyonu’nun tüm ayrıntıları!

gozaltiGazetecilerin de aralarında bulunduğu çok sayıda kişi gözaltına alındı. Fethullah Gülen’in ismi de operasyon için telaffuz ediliyor.

Türkiye dün güne yine bir operasyon haberi ile uyandı. Twitter fenomeni Fuat Avni’nin günler öncesinden bilgisini verdiği operasyonda Gülen cemaatinin önde gelen isimleri yer alıyor. Cemaatin medya ayağına yönelik de düzenlenen operasyonunun, 2010 yılında gerçekleştirilen ‘tahşiyeciler’ adlı bir gruba yönelik düzenlenen terör operasyonundaki çelişki ve bulgulara dayandığı ileri sürülüyor. ABD’de ikamet eden Fethullah Gülen’in isminin de operasyona ’1 numara’ olarak dahil edilebileceği belirtiliyor.

37 KİŞİNİN İSMİ VAR!
Operasyonda 37 kişinin ismi geçiyor. Bunlardan 6′sı daha önceki ‘cemaat operasyonlarında’ gözaltına alınan polisler.
Geriye kalan 31 kişinin ismi ise emniyet tarafından basına açıklandı. Yapılan açıklamada gözaltıların nedeni olarak, “sahte delil üreterek sözde tahşiye adlı suç örgütü hakkında soruşturma yapmak” olduğu belirtiliyor.

İŞTE GÖZALTI LİSTESİ
Hidayet Karaca, (Samanyolu Medya Grup Başkanı) Ekrem Dumanlı, (Zaman Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni) Fahri Sarrafoğlu, Hüseyin Gülerce, (Eski Zaman yazarı) Ahmet Şahin, Nuh Günültaş, Naci Çelik Berksoy, Ali Samim Noyan, Ali Kara, Elif Yılmaz, Radiye (Ebru) Şenvardar, Hikmet Tombulca, Salih Asan, Makbule Çam, Engin Koç, Tufan Ergüder, Mutlu Ekizoğlu, Ertan Erçıktı, Mustafa Kılıçarslan, Ferdi Taşkaya, Ayhan Akça, Mehmet Ali Doğan, Ali Cihan, Mustafa Uyanık, Halit Akbulut, Çetin Öztürk, Rıfat Aslan, Erdem Kısa, Mustafa Altunbulak, Yakup Ergün, Recep Güleç

6 KİŞİ ARANIYOR
Bu isimlerden 25′i gözaltına alınmış durumda. 6 isim ise her yerde aranıyor. Aranan isimlerinde birisi de Zaman gazetesinin eski baş yazarlarından Hüseyin Gülerce.
Gülerce’nin durumu ise biraz ‘karışık’ durumda. Öyle ki Gülerce’nin gözaltına alınıp alınmayacağı henüz bilinmiyor.

GÖZALTINA ALINAN 3 KİŞİ SERBEST
İstanbul merkezli operasyon kapsamında gözaltına alınanlardan 3′ü, cumhuriyet savcısı tarafından ifadeleri alındıktan sonra serbest bırakıldı.
Operasyon kapsamında bu sabah gözaltına alınan Ebru Şenvardar, Elif Yılmaz Naci Çelik Berksoy ifadelerinin ardından serbest bırakıldı.

SORGULAMAR BAŞLADI
14 Aralık Operasyonu’nda gözaltına alınanların sorgusuna başlandı. Samanyolu TV Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca’nın avukatı Fikret Duran, saat 21.30 sıralarında İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nden çıkarak gazetecilere açıklama yaptı.
Soruşturmada 5. kişinin ifadesinin alındığını belirten Duran, Hidayet Karaca’nın ifadesinin yarına kaldığını söyledi. Avukat Duran, şöyle konuştu.
Gerekçelerini incelediğimiz zaman somut hiçbir şeyin olmadığını görüyoruz. İfade veren kişilere, Samanyolu televizyonunda yayınlanan bir dizinin farklı haftalarda yayınlanan iki bölümü seyrettirilip, onun üzerinden sorular soruluyor. Bir de, Fethullah Gülen Hocaefendi’nin iki haftalık Bamteli sohbeti, konuşması dinletiliyor. Onun üzerinden sorular soruluyor. Onun haricinde dosyada hiçbir bilgi, somut hiçbir delil yok. Milletimiz bilmeli ki, bu soruşturma Türkiye’de dizi sektörünü bitirecek bir soruşturmadır. Dizide geçen konuşmalar bir suçmuş gibi sunuluyor. Şayet buradan hareket edersek, popüler dizileri çeken, senaryosunu yazan, oynayanlar, kanalların hepsine örgüt kapsamında soruşturma açabilirsiniz. Medyanın geleceği adına da risk taşıyan bir soruşturmadır. Sorumsuzca, hukuki dayanaktan yoksun soruşturmadır.

SORUŞTURMA SAVCISI EMNİYET’TE
Alınan bilgiye göre, soruşturmayı yürüten Savcı Hasan Yılmaz da Emniyet Müdürlüğü’nde bulunuyor. Bir gazetecinin, savcının Emniyet’te ifade aldığını belirtmesi üzerine, avukat Fikret Duran şöyle dedi.
Cumhuriyet Savcısı’nın bu uygulaması Ceza Muhakemesi Usulü ve Kanunu’nda benim hiç karşılaşmadığım bir husus. Bu şekilde savcı, Emniyet’teki ifade ile Savcılık’taki ifadeyi birleştirmiş oluyor. Onun dışında, değerlendirmesini yapacak. Yani iki ifade, tek ifadeyle birleştirilmiş oluyor. Bu durumun ben CMK’ya aykırı olmadığını düşünüyorum. Savcı burada da ifade alabilir.

KAÇ KİŞİ GÖZALTINDA?
Avukat Duran, Emniyet’te halen kaç kişinin gözaltına olduğunun sorulması üzerine, Toplamda Cumhuriyet Savcısı’nın 35 kişi için yakalama ve gözaltı sayısı istediğini biliyoruz. Bizim dosyada 15 kişinin adı geçiyor. Diğer dosyadaki sayıyı bilmiyoruz. Emniyet mensupları olduğu söyleniyor. Bizim dosyada polisler yok yanıtını verdi.
BEKLEYİŞ SÜRÜYOR
Bu arada, gözaltına alınanlara destek amacıyla bazı grupların Emniyet Müdürlüğü’nün karşısındaki caddede bekleyişi sürüyor. Yoldan geçen bazı araç sürücülerinin de korna çalarak eylemcilere destek verdiği görüldü.

OPERASYONUN ŞİFRELERİ: ZİR VADİSİ DE VAR TAHŞİYECİLER DE
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen “14 Aralık Soruşturması” nın 4 yıl önce, 2010 yılında gerçekleştirilen bir terör operasyonundaki çelişki ve bulgulara dayandığı ileri sürülüyor. Söz konusu operasyon İstanbul ağırlıklı olmak üzere 22 Ocak 2010′da “El-Kaide” ye yönelik düzenlenmişti.

OPERASYONUN ADI 2 GÜNDE DEĞİŞTİ
İddiaya göre 2010 yılındaki bu operasyon “Tahşiyeciler” grubuna yönelik başlatıldı. Mahkemeden dinleme kararı alındıktan 2 gün sonra resmi evraklarda operasyonun adı “El-Kaide yanlısı Mehmet Doğan grubu” olarak değişti.
İşte bu çelişkinin “14 aralık operasyonu”nda gözaltına alınan şüphelilere yöneltilecek sorulurdan biri olduğu öğrenildi.

“FARKLI” OPERASYONLARDA “AYNI” BOMBA
Günlerdir konuşulan ancak ve bugün operasyonlara dönüşen soruşturmanın delillerden birinin “aynı” sis bombalarının “farklı” operasyonlarda ele geçirildiğinin belirlenmesinin olduğu belirtiliyor.

AYNI BOMBA HEM ZİR VADİSİNDE HEM BAHÇELİEVLER’DE
2010 yılında gruba yapılan baskınlarda ele geçirilen sis bombasıyla “Zir Vadisi”nde yapılan kazılarda bulunan sis bombasının seri numaralarının aynı olduğu belirtiliyor. Biri “Ergenekon” diğeri “El – kaide”, birbirinden çok farklı gruplara yönelik operasyonlarda tek bir bombanın 2 kez bulunmasının “14 aralık soruşturması” nin dikkat çekici delilleri arasında olduğu belirtiliyor. Zir Vadisi’nde bulunan sis bombasının gruba yönelik Bahçelievler’de bir evde yapılan aramada yine bulunduğu iddia ediliyor.

İKİ KERE BULUNAN BOMBA İDDİASI
Yine Kartal’da 2009 yılında bir operasyonda ele geçirilen bir başka el bombasının seri numarasının, bu gruba yönelik düzenlenen operasyonda bulunan bir el bombası ile aynı olduğu belirtiliyor.

GÜLEN’İN TALİMATIYLA YÖNLENDİRME İDDİASI
Öte yandan Hidayet Karaca’nın, Fettullah Gülen’den aldığı talimatlarla “Şefkattepe” ve “Tek Türkiye” dizilerinin temasına müdahale edildiğinin ileri sürüldüğü soruşturmada bazı gazetecilerin geçmiş dönemde yapılan operasyonların başlangıcı ve gelişmesiyle ilgili maksatlı değerlendirmeler yaptığının iddia edildiği ileri öğrenildi.

2010 YILINDAKİ OPERASYON
“14 aralık operasyonları” nın dayandığı belirtilen söz konusu operasyon ve sonuçları dönemin valisi Muammer Güler, İl Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın ve İl Jandarma Komutanı Dr. Kurmay Albay Hamza Celefoğlu’nun hazır bulunduğu açıklamayla duyuruldu.

57 GÖZALTI, EL BOMBASI, TABANCA
Ankara, Erzurum, Kayseri, Kırıkkale, Muş, Niğde ve Samsun İl emniyet müdürlükleriyle birlikte ortaklaşa düzenlenen operasyonda 57 kişi gözaltına alındı.. Operasyonda, 3 adet el bombası, 1 adet sis bombası, 7 tabanca ile fişek, hançer, kılıç ve örgütsel döküman ele geçirildiği açıklandı.Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’nde sorgulanan şüpheliler arasında Emekli imam Mehmet Doğan da bulunuyordu. Gözaltına alınan Doğan’ın, grubun lideri olduğu ileri sürüldü.

Kaynak:Sözcü

Etiketler: » » » » » » » » » » » »

Share
#

SEN DE YORUM YAZ

9+9 = ?