logo


1 Hafta Boyunca Komadan Uyandığını Anlatmaya Çalıştı

koma

Genç kadın Komadan uyandıktan sonra konuşamayan ve uyandığını kimsenin fark etmediği genç kadın kimsenin beklemediği şekilde hayata tutundu.

Alfaro 32 yaşında uçak yolculuğu yaparken yüzü birden şişmeye başladı. O da eve döner dönmez iki tane alerji hapı aldı ve uyumaya gitti. Daha iyi hissedeceğini düşünüyordu ama olmadı. İnternet üzerinden canlı konuşma yapan genç kadına annesi hemen doktora gitmesini söyledi. Alfarı ise New York’ta bir hastaneye gittikten sonrasını hiç hatırlamıyor. Nedeninin inme olduğu anlaşılmayan genç kadın sonra New York’Taki Presbyterian Üniversite Hastanesi’ne nakledildi.

1

Burada komaya giren Alfaro, 1 hafta sonra komadan çıktı ama bir kabus onu bekliyordu. Brisa Alfaro, uyandığında anne babasının sesini duyuyor, doktorla olan konuşmaları işitiyordu. Sesini duyurmaya çalıştı, gözünü açmaya çalıştı, elini oynatmaya çalıştı ama hiçbirini yapamadı.

Brisa’nın kabusu burada başlıyordu. Genç kadın tam 1 haftasını, gecesini gündüzünü uyandığının farkedilmesi için çabalayarak geçirdi. 1 hafta sonunda annesi kızının parmaklarını oynattığını fark edince doktorlar uyandığını anladı. Uzmanlara göre genç kadının durumu “kilitli kalma sendromu.” Bu kişiler komadan beyin olarak uyansa dahi fiziksel hiçbir tepki veremediği için uyandıkları anlaşılmıyor.

Yürümeyi Tekrar Öğrendi

3 hafta boyunca tüp ile tedavi edildikten sonra yavaş yavaş ayağa kalkan genç kadın yürümeyi tekrardan öğrendi. Herkesin beklediğinden daha çabuk iyileşen Brisa Alfaro, gelişimini ise an be an instagramdan takipçileriyle paylaştı.

Etiketler: » » » »

Share
#

SEN DE YORUM YAZ

9+10 = ?